Úvodní stránka » Nový Zeiss Otus - nejlepší širokoúhlý objektiv na světě?

Nový Zeiss Otus - nejlepší širokoúhlý objektiv na světě?

Třetí kousek této unikátní série je širokoúhlý Zeiss Otus 1.4/28. Úvodem musím uvést, že 120 let odborných znalostí a zkušeností firmy Zeiss jsou znát na optické a mechanické dokonalosti tohoto objektivu. Jeho optický výkon je bezpodmínečný stejně jako mechanické zpracování. Cena ještě není známa, ale myslím, že bude také bezpodmínečná. Prodej bude zahájen ve druhém čtvrtletí roku 2016. Dva současné Otusy pro Canon a Nikon jsou: Zeiss Otus 55mm f/1,4 a Zeiss Otus 85mm f/1,4. První má cenovku okolo 92 000 Kč a druhý 105 000 Kč. Ceny jsou trochu výstřední, když třeba výborná Sigma 50mm f/1,4 DG HSM Art je za 21 000 Kč, ale Porsche je drahý automobil.

Nový Zeiss Otus 1.4/28 je celokovový a má 16 optických členů v 13 skupinách. Dva členy jsou asférické a 8 ze speciálního, poněkud tajemného skla. Minimální ostřící vzdálenost je 30 cm a maximální hodnota clony 16. Zvětšení dosahuje hodnoty 0,16x. Ostření je manuální. Rozměry a hmotnost: průměr 109 mm (filtr 95 mm), délka 137mm, 1350 g.

Přenos kontrastu, eliminace zkreslení a chromatické vady jsou dokonalé (téměř) v celém rozsahu clony na celé ploše snímku. Zdroje světla v záběru nevadí, bokeh je harmonický. Primárně je určen na fotografování krajiny, architektury a interiérů. Díky velké světelnosti by šel i jako reportážní, ale osobně bych autofokus postrádal.  

Myslím si, že hoši od Zeisse mají pravdu, že se jedná o nejlepší širokoúhlý objektiv na světě. Pořídí si ho majetnější fajnšmekři, třeba krajináři. Mně by se hodil na fotografování hotelových interiérů, ale nemyslím, že ho zlevní.