Úvodní stránka » Aktuality » Nový, zcela přepracovaný Sony FE 70-200mm F2.8 GM OSS II

Nový, zcela přepracovaný Sony FE 70-200mm F2.8 GM OSS II

Společnost Sony představila nejnovější objektiv řady G Master. Je jím FE 70-200 mm F2,8 GM OSS II. Jeho předchůdce, který nemá v názvu II, je na trhu pět let (představil jsem vám ho zde) byl zcela přepracován a výsledkem je mimořádné rozlišení, bokeh a výkon ostření. Nový objektiv je také nejlehčí na světě ve své třídě (o 29 % lehčí než jeho předchůdce). Sony si je vědomo, že jejich profesionální full frame bezzrcadlovky jsou lehčí než konkurence a ještě akcentuje tuto výhodu. Kdo někdy fotografoval dlouhou reportáž ví, o čem je řeč.

Sony 70 200 II.jpg

Objektiv je složen ze 17 členů ve 14 skupinách. Jsou zde dva asférické členy z čehož je extrémní, vyrobený s přesností 0,01 mikronu). Dále jsou použity dva ED (Extra Low Disperze) prvky s nízkým rozptylem a dva Super ED. Jeden ED prvek současně vyvažuje chromatickou aberaci a sférické zkreslení a tím řeší potíž jiných objektivů. Nový povrch Nano AR Coating II zásadně minimalizuje odlesky.

Jedenáctilamelová clona dosahuje maximálního clonového čísla 22. Za prstencem zoomu je něco, co Sony nikdy předtím pro zoom objektiv neudělalo: prstenec clony. Minimální zaostřovací vzdálenost je 40 cm při maximálním zvětšení 0,3×. Mimořádně přesné a rychlé zaostřováni obstarávají čtyři lineární motory XD (extreme dynamic). Samozřejmě nechybí optická stabilizace obrazu.

Rozměry a hmotnost: Délka 200 mm, průměr 88 mm (filtr 77 mm), hmotnost 1045 gramů. Hmotnost je vycentrována přesně na patku stativu. Přední člen objektivu je potažen fluorovou vrstvou pro zachování jeho čistoty. Utěsnění proti prachu a vlhkosti je v této kategorii objektivů samozřejmostí. Dostupný bude okolo 17. listopadu za 78 990 Kč (Megapixel). Výjimečně budu souhlasit s cenu, protože tento objektiv je opravdu mimořádný až vizionářský. Koukal jsem se na uveřejněné snímky s tímto objektivem v kombinaci s tělem Sony Alpha 1 a ty jsou dechberoucí, stejně jako cena setu 273 000 Kč. Je to ryze profesionální náčiní pro dobře prosperující korporace.