Úvodní stránka » Home » Nový vodotěsný Olympus TG-6 – drsňák do nepohody

Nový vodotěsný Olympus TG-6 – drsňák do nepohody

Společnost Olympus postupně zdokonaluje své odolné a vodotěsné kompakty série Tough (tvrdý). Přesně po dvou letech je tady lehká aktualizace předchozího typu TG-5. Co nového nabízí Olympus TG-6? LCD displej na zadní straně fotoaparátu má vyšší rozlišení 1,04 mil. obrazových bodů z předchozích 0,46 mil. Objektiv disponuje antireflexními vrstvami. Zdokonalen byl režim Makro včetně možnosti fotografovat ze vzdálenosti 1 cm. Vylepšen byl vzhled snímků pod vodou implementací tří různých režimů vyvážení bílé pod vodou: mělké, střední nebo hluboké. Při prioritě clony je možné nastavit minimální rychlost závěrky, kdy se po jejím dosažení začne zvyšovat ISO. To je hodně praktická záležitost, která zamezí pohybové neostrosti.

Srdcem fotoaparátu je snímač společně s objektivem a potom procesor. Tyto komponenty zůstaly stejné. Konkrétně jde o 12 megapixelový 1/2.3 ″ snímač BSI CMOS, objektiv s devíti prvky v sedmi skupinách se světelností F/2 až F4.9 a ohniskovou vzdáleností po přepočtu 25 až 100mm, procesor TruePic VIII. Sekvenční snímání dosahuje 20 fps. Také optický stabilizátor 2,5 EV zůstal nezměněn. K dispozici je fotografování v RAW. Zaostřování obstarává detekce kontrastu a 25 zaostřovacích bodů. Video zvládá Full HD (1920 x 1080) | 4K/UHD (3840 x 2160). Rozměry a hmotnost: 113 x 66 x 32.4 mm, 253 g se vším.

Protože jde o Tough fotoaparát, tak je důležité, že: je vodotěsný do hloubky 15 metrů, je prachotěsný, odolává pádům z výšky 2.1 metrů, vzdoruje tlaku 100 kg, zvládá až -10 °C a má speciální úpravu proti zamlžování objektivu.

Pro široké možnosti podvodní fotografie je TG-6 vybaven podvodními režimy Underwater Wide, Underwater Snapshot, Underwater Macro, Underwater Microscope a Underwater HDR. Režim podvodního vyvážení bílé  byl rozšířen o tři volby pro různé hloubky.

K novému fotoaparátu přibylo dost užitečného příslušenství zaměřeného zejména na fotografování pod vodou. Fotoaparát bude v černém a červeném provedení s českým menu od konce června 2019 za 450 $.

Smartphony drtí prodeje klasických fotoaparátů a kategorii kompaktů s malým snímačem už zlikvidovaly. Olympus TG-6 je také kompakt s malým snímačem, ale jeho odolné vlastnosti a vodotěsnost nemá žádný chytrý telefon. Proto je logickým krokem Olympusu rozvíjení této řady fotoaparátů. Stejně jako pokročilé přístroje s velkými snímači budou nadále odolávat náporu fotografujících telefonů, byť jsou vrcholy jejich prodejů nenávratně pryč. .