Úvodní stránka » Home » Nový ultrazoom Sony Cyber-shot RX10 IV

Nový ultrazoom Sony Cyber-shot RX10 IV

Společnost Sony představila čtvrtou generaci ultrazoomového kompaktu řady RX10. Je jím Cyber-shot RX10 IV, který je velmi podobný svému předchůdci RX10 III.  

Objektiv nedoznal změny. Zeiss Vario-Sonnar  T* s 25× zoomem rozsahu 24 až 600 milimetrů (po přepočtu) má dobrou světelnost F2,4 až 4,0. Objektiv je složen z 18 optických členů ve 13 skupinách.  6 jich je asférických (z toho dva z ED skla a jeden AA). Jeden člen je Super ED a pět ED. Optická stabilizace má účinek až 4,5EV, což poněkud zreální použití nejdelších ohnisek u statických scén fotografovaných z ruky.  

Snímač Exmor RS CMOS velikosti 1,0" s rozlišením 21 Mpx (20,1 efektivně) disponuje nyní hybridním zaostřováním. Snímač má 315 fázových detektorů, které pokrývají 65 % plochy a ty umožňují zaostřit za úctyhodných 0,03 vteřiny. Obraz zpracovává procesor BIONZ X. Sekvenční snímání dosahuje rychlosti až 24 fps při plném rozlišení. Vyrovnávací paměť pojme 249 snímků JPEG.

4K video nově vyčítá z celého snímače. Snímá v rozlišení 1,7× vyšším a to zmenší na 4K. Zadní 3,0"displej je přepracovaný. Jeho rozlišení je 1,44 milionu bodů, dá se vyklopit a je dotykový. Elektronický OLED hledáček zůstal beze změn. Má 0,39" úhlopříčku, přepočtené zvětšení 0.7×, 100% pokrytí a rozlišení 2,36 milionu bodů. Data v RAW a JPEG se ukládají na paměťové karty Memory Stick PRO Duo , SD, SDHC a SDXC. Plná konektivita včetně Bluetooth a NFC je u Sony dnes samozřejmostí.

Nový ultrazoom, odolný proti prachu a vlhkosti je docela velký a těžký, což není při těchto parametrech divu. Rozměry a hmotnost: 133 x 94 x 145 mm, 1095 g s kartou a baterií. Těžká je i stanovená cena: 1700 $, což odhaduji na začátek okolo 60 000 Kč. Prodejci vědí, že u nás jsou ultrazoomy žádané.

Budu se opakovat, ale neodpustím si dodat: U takového rozsahu ohniskových vzdáleností fyzikální vlastnosti předurčují menší snímače a velké kompromisy v kvalitě objektivů. I když je u nově představeného ultrazoomu velikost snímače a světelnost objektivu velmi slušná v rámci možností, ale profesionálové na sport a na zvířata v přírodě si koupí full frame fotoaparát s příslušným výměnným objektivem. Ani moc nevím, k čemu je ohnisko 600 milimetrů dobré. Snad je pro někoho zajímavé, hrát si na jakéhosi snipera. Ale to už nemá s fotografováním nic společného.