Úvodní stránka » Home » Nový ultraširokoúhlý objektiv LUMIX S 18mm F1.8

Nový ultraširokoúhlý objektiv LUMIX S 18mm F1.8

Společnost Panasonic oznámila rozšíření své řady objektivů Lumix S o nový superširokoúhlý objektiv 18 mm F1,8 (S-S18) s úhlem záběru 100°. Jedná se o pátý vysoce světelný objektiv s clonou F1,8 v systému L-Mount řady Panasonic Lumix S. I přes vysokou světelnost a kompaktní rozměry nabízí nový objektiv opět mimořádně vysoký optický výkon.

Všech pět objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností se světelností F1,8 z Full-Frame řady Lumix S, tedy 85mm (S-S85), 50mm (S-S50), 35mm (S-S35), 24mm (S-S24) a tento nový 18mm (S-S18), má jednotnou velikost a umístění ovládacích prvků. Těžiště těchto objektivů je téměř shodné, takže po nasazení fotoaparátu na gimbal, v případě videa, je možná rychlá výměna objektivu s minimální úpravou vyvážení. Díky jednotnému průměru lze použít stejné filtry o průměru 67 mm a stejnou sluneční clonu. S kompletní sadou objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností pokryjete prakticky všechny situace jak při fotografování nebo natáčení videa.

Díky extrémně širokému úhlu záběru je 18mm objektiv vhodný k široké škále využití, jako je fotografování a natáčení krajiny, noční oblohy, architektury a dalších činností. Nový objektiv se skládá ze třinácti optických prvků ve dvanácti skupinách, včetně tří asférických čoček, tří ED čoček (Extra-Low Dispersion), jedné čočky UED (Ultra Extra-Low Dispersion) a jedné čočky UHR (Ultra High Refractive Index). Tři asférické členy zajišťují stejně jako u všech objektivů řady vysoký obrazový výkon. Tři ED členy účinně potlačují chromatickou aberaci. Kruhová clona s 9 lamelami poskytuje krásný a jemný bokeh.

Panasonic 18 mm 1,8.jpeg

Objektiv pracuje plynule a tiše s rychlým systémem automatického zaostřování fotoaparátu a maximální rychlost čtení obrazu ze senzoru je 240 snímků za sekundu. Při ručním ostření a při nelineárním nastavení se zaostření posouvá o proměnnou hodnotu v závislosti na rychlosti otáčení ostřícího prstence, zatímco při lineárním nastavení se zaostření posouvá o určitou hodnotu v závislosti na úhlu natočení ostřícího prstence. Stupeň posunu zaostření ve vztahu k úhlu natočení lze zvolit v rozsahu 90 až 360 stupňů v krocích po 30 stupních, aby se dosáhlo požadovaného charakteru ostření. Při natáčení videa potlačuje mechanismus v objektivu „dýchání“ při přeostřování, což je nepříjemný problém všech výměnných objektivů určených k fotografování. Spolu s mikrokrokovým ovládáním clony pro plynulé a tiché změny expozice to umožňuje nahrávání videa v profesionální kvalitě. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 18 cm.

Objektiv má max. průměr 73,6 mm, délku 82 mm a nízkou hmotnosti 340 g. Je tak díky své kompaktní konstrukci úžasně mobilní, zejména na fotoaparátu LUMIX S5, který je v současnosti nejmenším full-frame modelem společnosti Panasonic. Robustní konstrukce objektivu odolná proti prachu a stříkající vodě umožňuje použití i v náročných podmínkách od 40 do -10 stupňů Celsia. Předobjednat lze nový objektiv za 1000 USD.

Plnoformátové Fotoaparáty Panasonic Lumix a těchto pět velmi světelných objektivů s pevnými ohniskovými vzdálenostmi jsou unikátní sadou s nejvyššími technickými parametry. Fotoaparáty a objektivy Panasonic Lumix jsou dnes naprostou špičkou pro fotografování a zejména video.