Úvodní stránka » Aktuality » Nový teleobjektiv Fujinon XF 200mm F2 R LM OIS WR

Nový teleobjektiv Fujinon XF 200mm F2 R LM OIS WR

Další majstrštyk od Fujifilmu je vysoce světelný teleobjektiv XF 200 mm F2 R LM OIS WR. V přepočtu na fotoaparáty Fujifilm X, kterým je určen, to ohniskovou vzdálenost 305 mm a úhel záběru 8,1°.

Objektiv je složen z 19 optických členů ve 14 skupinách, včetně dvou ED a jednoho Super ED členu. Devítilamelová clona dosahuje maximální hodnoty F22. Vynikající světelnost doplňuje optická stabilizace 5EV a odolnost proti stříkající vodě a prachu. Flurový potah předního členu odpuzuje prach a vodu. Vysoká rychlost AF je možná díky lehké skupině zaostřovacích čoček a využití lineárních motorů. Minimální ostřící vzdálenost je 1,8 metru při zvětšení 0,12 x.

Objektiv disponuje režimy autofokusu. Focus Preset je paměť pro předvolbu zaostřovací roviny, která se pak aktivuje stiskem tlačítka. Focus Range Selector omezení rozsahu od 5 metrů do nekonečna, aby se omezilo ostření na krátké vzdálenosti, když to není potřebné, čímž dojde k zrychlení AF.

Pro takový objektiv lze očekávat větší rozměry a hmotnost, které činí: 205,5 mm délky, 122 mm průměru a 2265 gramů. Přední filtr má průměr 105 mm.

S objektivem se dodává telekonvertor XF 1.4X TC F2 WR, který prodlouží ohniskovou vzdálenost 1,4 na 427 mm po přepočtu na plný formát. Při použití telekonvertoru odpovídá rozsah clonových čísel hodnotám F2,8 až F32. Rozměry a hmotnost telekonvertoru jsou: délka 15 mm, průměr 58 mm, 130 gramů.

Objektiv s konvertorem budou v sadě od konce října za cenu 6000 $. U nás už je avizováno 149 990 Kč. I když to je pro nás drsná cena, musím dodat, že objektiv včetně telekonvertoru je zcela výjimečné zařízení a koupí si je dozajista profesionál specialista nebo majetný nadšenec. Použití je zjevné. Bude to sport, zvířata a příroda.

Fujifilm svůj systém X opečovává a je znát, že se daří. I podle objektivů je zřejmé, že míří silně také na profesionály a dokazuje, že velikost snímače APS-C se může úspěšně pasovat s full frame, které máme zafixované jako profesionální.