Úvodní stránka » Úvahy » Nový OLED hledáček boří mantinely aneb úvaha nad hledáčky

Nový OLED hledáček boří mantinely aneb úvaha nad hledáčky

Společnost Sony představila nový hledáček ECX339A. Hned ve třech hlavních parametrech je nejlepší mezi existujícími. A kvalita zobrazení? Možná bude nejlepší nejenom v kategorii elektronických hledáčků (zrcadlovkáři prominou).
Které to jsou ty tři parametry?

  • Nejmenší rozměr pixelů 6,3 mikrometru. To vyplývá z ostatních parametrů OLED hledáčku: úhlopříčka 0,5" a rozlišením téměř 5,8 milionů bodů (1600×1200 RGB pixelů). 
  • Velmi vysoká frekvence překreslování obrazu až 240 ftp. To je dvojnásobek nejlepších.
  • Nízká spotřeba energie. Periferní obvody pracují na polovině napětí předchozích typů.

Z výše uvedeného plyne, že obraz by měl být velmi jemný a plynulý s malou spotřebou energie, která je u bezzrcadlovek také ostře sledovaným faktorem.

Dalšími pozoruhodnými údaji jsou: Maximální jas až 1000 cd/m2. Maximální kontrast 100 000:1. Schopnost pokrýt 110 % barevného gamutu sRGB. Přesunutí barevných filtrů blíž ke křemíkovému substrátu - tím se zlepšily pozorovací úhly.


Neoficiálně se šušká, že by se mohl nový hledáček objevit v chystaném fotoaparátu Sony A7S III.  Výroba nového OLED hledáčku začne v listopadu 2018 a uvádí se cena 50 tisíc jenů (okolo 10 000 Kč). To bych nebral jako směrodatný údaj, protože záhy po masovém spuštění výroby půjde cena dozajista dolů.

Elektronický hledáček má mnoho výhod. Především dokáže zprostředkovat mnohem víc informací. Do hledáčku se dostanete všechno, co se dá zobrazit na zadním displeji. Elektronický hledáček je technicky jednodušší a nemá pohybujících se elementy. Také nezabere mnoho místa jako optické hledáčky u zrcadlovek, které mají pentagonální hranol a sklopné zrcátko. V neposlední řadě je výrobní cena zavedených OLED nižší. Zavedených píšu proto, že náklady na vývoj takového hledáčku, o kterém je tento článek, jsou samozřejmě vysoké.

Systém zobrazení fotografované scény u pravých zrcadlovek je jako vystřižený z nákresů Leonarda da Vinci. Reálně pochází z první poloviny devatenáctého století a změnil se jen málo. Když jsem před dvěma lety koukal do elektronických hledáčků nejlepších bezzrcadlovek, mnul jsem si ruce, jak moje zrcadlovka zobrazuje fotografovanou scénu. Při pohledu do nejnovějších full frame systémovývch kompaktů Sony už si ruce nemnu a obávám se, že po zavedení nového hledáčku ECX339A budu přezbrojovat. Faktem je, že pohled do optického hledáčku může vyvolávat dojem většího kontaktu se scénou. To je ovšem velice subjektivní pohled, který nemá reálné opodstatnění.

Optické hledáčky s pentagonálním hranolem bych přirovnal ke klasickým HDD (harddisky) a ty elektronické k SSD (solid state drive). Stejné je to s DSLR a CSC fotoaparátama.