Úvodní stránka » Home » Nový Sony FE 12-24mm F2.8 GM

Nový Sony FE 12-24 F2.8 GM 

Společnost Sony představila objektiv, jehož všechny parametry jsou hraniční. Ohniskové vzdálenosti zoomu jsou od extrémně širokoúhlého do širokoúhlého, světelnost v této kategorii nebývalých F2.8, GM (Gold Master) v názvu značí velkou kvalitu a v neposlední řadě cena 2 998 $ (B&H). Nový objektiv pokryje  úhly záběru 122° až 84° a je určen primárně pro plnoformátové fotoaparáty Sony s bajonetem E (A7, A9). 

So b.jpg


Objektiv je složen z 17 členů ve 14 skupinách, včetně 3 ED, 2 Super ED, 1 asférický a 3 XA (eXtreme Aspherical). Jeden použitý XA člen je největší dosud vyrobený.

 
Maximální hodnota devítilamelové clony je F22. Dvě skupiny dvou zaostřovacích motorků XD (eXtreme Dynamic) jsou optimalizované pro video a také pro budoucí fotoaparáty Sony s ještě kvalitnějším AF. Automatické ostření se vyznačuje také velmi tichým chodem s minimem vibrací, což ocení hlavně uživatelé videa. Při minimální zaostřovací vzdálenosti 28 cm v celém rozsahu zoomu je maximální zvětšení 0,14×. Novinkou je také vrstva Nano AR Coating II, která efektivně potlačuje vnitřní odlesky na velkých a silně zakřivených členech. Tak zajišťuje nebývalou ostrost na celém snímku i v světelných podmínkách, kdy se běžné širokoúhlé objektivy nechytají. Nechybí programovatelné tlačítko aretace ostření (Focus Hold) nebo Linear Response MF, jehož funkcí je, aby ostřící kroužek reagoval i na velmi jemný pohyb při manuálním ovládání. 


Odolnost proti vodě a prachu je u této kategorie samozřejmostí. Přední optický člen objektivu je ošetřen fluorovou vrstvou pro odpuzování vody a nečistot. Rozměry a hmotnost: Průměr 97,6 mm, délka 137 (včetně integrované sluneční clony), hmotnost 847 gramů. Závit pro klasické filtry pochopitelně nemá, ale je možné použít zadní filtry. K tomu se s objektivem dodává šablona pro úpravu tvaru plochých filtrů.    

              
Nový objektiv dorazí do prodejen v půlce srpna 2020 a u nás to bude tak za 85 000 Kč. Není o čem pochybovat (vyjma ceny). Určitě už 57 objektiv s bajonetem E ještě více zatraktivní dnes nejnadějnější linku bezzrcadlovek. Nemůžu si odpustit poznámku, že nejlepší plnoformátový Sony A9 II se základním zoomem a tímto vynikajícím širokoúhlým objektivem bude za cenu nového, menšího auta. Na druhou stranu mrkněte na video níže. Je to fakt síla.