Úvodní stránka » Aktuality » Nový Sony Alpha a9 II – sen fotožurnalisty

Nový Sony Alpha a9 II – sen fotožurnalisty 

Společnost Sony v tichosti představila model a9 II, což je nejvyšší třída full frame systémových kompaktů. Je to vrcholně profesionální přístroj určený primárně pro oblast fotožurnalistiky a sportovní fotografie. Tomu odpovídají i nové funkce fotoaparátu. Také design je pozměněn oproti svému předchůdci a9, který je do značné míry shodný s modelem a7R IV. Je evidentní, že Sony se připravuje na Letní olympijské hry 2020 v Tokiu, kde by rádi viděli tradiční skupinu fotografů s fotoaparáty Sony Alpha a9 II. Mají k tomu i dostatek nativních objektivů. Pokud se to podaří, vezme tradičním výrobcům Nikon a Canon poslední segment, který zatím opanují. Pak by jejich Nikony D5 a Canony EOS-1D X Mark II byly k ničemu.

U staršího fotoaparátu a9 není pochyb o obrazové kvalitě, ostření, hledáčku atd., proto si toto zachoval i nový fotoaparát a9 II. Změny se udály hlavně v oblasti konektivity. Rychlé, spolehlivé a bezpečné přenosy velkého množství dat, připojení zvukových souborů k obrázkům a jejich převod na text (ukládá se do metadat), to všechno využijí editoři agentur.

Z klasických specifikací došlo k mírnému zrychlení a zpřesnění automatického ostření díky rychlejšímu procesoru Bionz X. Také detekce obličeje a jeho zobrazení v hledáčku je vylepšeno. Nová mechanická závěrka má nyní životnost 500 000 cyklů je rychlejší (10 snímků za sekundu). Nejnovější algoritmus zpracování obrazu snižuje šum ve střední až vysoké citlivosti a zlepšuje subjektivní rozlišení a kvalitu obrazu. Dokonalejší utěsnění proti povětrnostním vlivům umožní fotografovat za každého počasí. Výkon stabilizace obrazu se mírně zvýšil z 5EV v na 5,5EV a výdrž baterie narostla o 6%.

Od listopadu 2019 bude k prodeji: Na B&H ho už nabízejí na předobjednávku za 4 498 $. Z porovnání ceny staršího modelu a9 u nás a na B&H mi trojčlenkou vyšla cena a9 II na 128 600 Kč. Tak to nějak bude. Není bez zajímavosti, že je to méně než u zmíněného Nikonu o 31 500 Kč a u Canonu o 6500 Kč.

Pro „normálního“ fotografa nemá nový fotoaparát význam. Ovšem jeho předchůdce bude jistě levnější a to už stojí za úvahu. Sony A9 II bude správným nářadím pro lidi, kteří to opravdu potřebují - profesionální sportovní střelci, kteří se připravují na hlavní sportovní událost příštího léta.