Úvodní stránka » Aktuality » Nový Sony A7S III: To není nějaká lecjaká věc

Nový Sony A7S III: To není nějaká lecjaká věc 

Nový fotoaparát z dílny Sony je opravdu unikátní v mnoha směrech. Všechno má na svědomí malé rozlišení velkého snímače. Z toho plyne, že jednotlivé pixely jsou mimořádné velké. Čím jsou pixely snímače větší, tím víc na každý dopadne světla a tím kvalitnější informaci poskytne k dalšímu zpracování. 

Fotoaparát Sony Alpha 7S III má nový full frame snímač Exmor R™ CMOS se zadním osvětlením a 12,9 megapixely (12,1 Mpx efektivních), který se vyznačuje 2x rychlejším vyčítáním pixelů. Společně s nově vyvinutý procesorem BIONX XR™, který má osminásobný výkon proti svému předchůdci, může nabídnout maximální hodnotu ISO 409 600 s tím, že je reálně použitelná. Důležité je, že vzhledem k výše uvedenému je to možné. S tím souvisí gigantický dynamický rozsah 15 EV a nízký šum. To znamená, že kresbu budou mít hluboké stíny a zároveň sluncem ozářená místa a to je sen všech fotografů.

S III c.jpg

 
Za menší rozlišení zaplatíme tím, že velké tisky fotografií nejsou tím pravým šálkem kávy pro snímky z tohoto fotoaparátu. Také větší ořezy fotografií v editoru mohou ve finále způsobit horší kresbu výsledných snímků z důvodu absence potřebného množství obrazových bodů. 

Video, ač „jen“ UHD 4K ( 3840×2160 pixelů), má 120p (120 celých snímků za vteřinu) a to je zcela výjimečným parametrem. Konečně se dostalo i na podporu 10bitových barev. K výrazné inovaci došlo u pasivního chlazení, které ochrání snímač i při 4K 60p přes jednu hodinu záznamu, než se vybije akumulátor nebo i přes 30 minut 4K 120p záznamu, než se zaplní i druhá karta 160GB. Nedávno představený Canon R5 má právě s chlazením problémy. Další specialitou je poprvé možnost nahrávat 4kanálový 24bitový digitální záznam zvuku přímo pomocí fotoaparátu řady Alpha.

S III b.jpg

    
U snímků, mimo 8bitového JPEGu, podporuje i 10bitový formát HEIF a 14bitovýRAW. Také sekvenční snímání má rekordní hodnoty. Ty nejsou v množství 10 fps, ale ve vyrovnávací paměti, která pojme přes 1000 snímků nekomprimovaných RAWů. Rychlý hybridní AF systém (Fast Hybrid AF) má 759 bodů fázové detekce a ty pokrývají 92 % plochy obrazového snímače. Jejich citlivost -6 EV zaostří i velmi neosvětlené předměty a je další vymožeností velkých pixelů snímače. 

Mechanická stabilizace snímače s účinností 5,5EV teoreticky zajistí z ruky nepředstavitelnou sekundovou expozici (objektiv 50mm) statické scény. Tedy měl by se ještě definovat věk a obliba alkoholu u fotografa. 

Fotoaparát má dva sloty pro paměťové karty, což není tak ojedinělé, ale ojedinělé je, že umí nejen až SDXC UHS-II, ale také CFexpress Type A. Já jsem hodně vysazený na hledáček (proto nedám dopustit na zrcadlovky), ale tento elektronický hledáček s úhlopříčkou 0,64", frekvencí od 50 do 120 fps, rozlišením 9,437 milionu bodů bude disponovat zvětšením 0,9× (opět rekord). Zadní displej je otočný všemi směry, je plně dotykový, má 3,0" a 1,44 mil. bodů. Přepracované menu snad utne stálé diskuze o jeho nepřehlednosti. Co se týká portů, je tam všechno. Utěsněné tělo z hořčíkové slitiny má rozměry a hmotnost: 128.9×96.9×80.8, 699 gramů s baterií a kartou.

S III a.jpeg


Sony zapracovalo na všem, aby nový A7S III nebyl lecjaký fotoaparát. To se týká samozřejmě i ceny, která je u nás 113 990 Kč (Megapixel). Dostupný by měl být od 21. 9. 2020. Suma sumárum se jedná o extravagantní, téměř mimozemský přístroj. Protože hodně akcentuje video, je ideálním kreativním nástrojem pro profesionální tvůrce videí a zároveň fotografií. Já jsem čistokrevný fotograf a při zakoupení tohoto přístroje bych měl pocit, že platím něco, co nikdy nevyužiji. Naštěstí to řešit nemusím.

Na závěr připomenu, že Sony má čtyři třídy plnofomátových bezzrcadlovek. Jsou jimi základní A7, řada A7R s vysokým rozlišením, A7S s relativně nízkým rozlišením a A9 coby univerzál nejvyšší třídy. Není bez zajímavosti, že prestižní americká tisková agentura Associated press, která má pobočky ve 106 státech světa, vyměnila své pracovní nářadí, tedy zrcadlovky Canon a Nikon, za bezzrcadlovky Sony. Sakra ty Canony EOS 1D X Mark III a Nikony D6 musí být u nich za babku.