Úvodní stránka » Home » Nový Photoshop 2021 posílil umělou inteligenci Adobe Sensei

Nový Photoshop 2021 posílil umělou inteligenci Adobe Sensei

Minulý článek jsem psal o novém, rozsáhlém upgrade Adobe Photoshopu, abych vás o tom rychle informoval (zde). Nyní, když jsem si to více osahal, zaujala mě sofistikovaná funkce Adobe Sky Replacement (nahrazení oblohy). Je to totiž unikátní záležitost, která nám dává nahlédnout do budoucnosti fotografických editorů.

Nahradit oblohu šlo už dříve, ale ne příliš přesně a hlavně příšerně pomalu. Teď to jde doslova na jedno kliknutí. Je to jednoduché pro uživatele a tak to má být. Jinak je to velmi složité, protože na pozadí běží složité algoritmy, které nejen určí přesně oblasti snímku v popředí proti obloze. Výsledkem je sofistikovaná výměna oblohy.

Za vším stojí Adobe Sensei. Technologii umělé inteligence Adobe Sensei vytvořili inženýři od Adobe na základě strojového učení z milionů fotografií. Strojové učení výsledné algoritmy ukládá do modelů, které rozšiřuje o nové informace a z toho čerpá při řešení problému na vašem snímku. Umělá inteligence nejen vybere oblohu, ale upraví i teplotu barev a jas objektů na snímku, aby to korespondovalo s osvětlením novou oblohou.

Nejnovější Photoshop 2021, známý také jako verze 22.0, který poznáte i podle úvodního obrázku (pod tímto odstavcem) má tedy k dispozici nový nástroj Nahrazení oblohy. Zvolte Úpravy – Nahrazení oblohy. Tam se nachází řada ovládacích prvků, ale v pohodě můžete celou operaci zkrátit na otevření příslušné fotografie a klepnutí na některou přednastavenou oblohu. Nicméně popíšeme si další možnosti.

4.jpeg

Vlevo nahoře jsou čtyři ikonky funkcí, na které když najedete kurzorem, tak se zobrazí jejich jasný popis a na horní liště budou jejich ovládací prvky. Nahoře uprostřed jsou přednastavené oblohy, které mají v základu tři skupiny. Modrá obloha 9x, Neobyčejné oblohy 8x, Západ slunce 8x. Vpravo nahoře, u vzorků obloh, je ikonka nastavení a tam můžete řadit, pojmenovávat, exportovat a hlavně importovat nové oblohy. Níž jsou posuvníky a další ovládací prvky na úpravy výsledného efektu.

5.JPG

Posunout hranu: Určuje, kde začíná hranice mezi oblohou a původním obrázkem.

Zeslabit hranu: Nastaví míru prolnutí obrazu oblohy na původní fotografii podél okrajů.

Jas: Upravuje jas oblohy.

Teplota: Posunuje barevnou teplotu (teplotu chromatičnosti) oblohy.

Měřítko: Změní velikost obrazu oblohy (tu můžeme posouvat vlevo nahoře funkcí Posunutí oblohy).

Obrátit: Převrátí obraz oblohy vodorovně.

Režim osvětlení: Určuje režim prolnutí použitý pro úpravy.

Nastavení osvětlení: Posuvník krytí, který zesvětlí nebo ztmaví hlavní obraz tam, kde se mísí s oblohou.

Přizpůsobení barev: Posuvník krytí určuje, jak silně je popředí harmonizováno s barvami oblohy.

Výstup do: Umožňuje vybrat, zda se změny obrázku mají umístit do nové vrstvy (pojmenovaná skupina vrstev s maskami) nebo duplikovat vrstvu (jedna sloučená vrstva).

Po odkliknutí OK pro provedení operace se objeví výsledná fotografie ve Photoshopu ve vrstvách (když je tak nastaveno), kde je vrstva Obloha s maskou, vrstva Osvětlení popředí s maskou a vrstva Barva popředí coby vrstva úprav Křivky. To nabízí nekonečné možnosti konečného vzhledu snímku. V této souvislosti musím zopakovat, že všechno je ve výchozím nastavení uzpůsobeno pro jeden klik, jak jsem se už zmínil.

1a.jpg

2a.jpg

3.jpg

První snímek jsem záměrně udělal s přeexponovanou oblohou bez kresby. Do druhé fotografie jsem vložil trochu divokou přednastavenou oblohu bez dalších úprav na jedno klinutí. Na třetí snímek jsem aplikoval také přednastavenou oblohu v základním nastavení, která odpovídala té, která tam byla v reálu.

Adobe Photoshop je asi neznámějším a nejlepším programem na práci s fotografiemi a pro tvorbu grafiky. Mně se na něm líbí, že stále vylepšuje a doplňuje své funkce. Plán pro digitální fotografii od společnosti Adobe, tedy Adobe Photoshop a Adobe Lightroom není jednoduché ovládat, ale jejich Adobe Sensei udává nový směr.

Nemyslím si, že je rozumné šoupnout na fotku z Mácháče západ slunce z Karibiku, ale lehce oživit nudnou oblohu si představit dovedu. Pro mě je důležité, že můžu i při reportážním stylu práce trochu víc exponovat popředí proti obloze, aniž bych musel úzkostlivě hlídat dynamický rozsah snímače fotoaparátu. Když pak dojde k přepálení oblohy, tak ji vyměním za podobnou té, která tam byla.

Technologii umělé inteligence Adobe Sensei uplatňuje Photoshop i při jiných úpravách fotografií, ale u nahrazení oblohy je to zjevné, akční a výsledek je okamžitý. Zdá se, že je to cesta k novému pojetí editace snímků.