Úvodní stránka » Aktuality » Nový Panasonic Lumix GX9

Nový Panasonic Lumix GX9

Společnost Panasonic uvedla nový CSC fotoaparát Lumix GX9. Oproti svému předchůdci má poněkud jinou mechanickou závěrku, účinnější duální stabilizaci, Bluetooth, některé režimy nastavení a je ještě kompaktnější. Vrátil se také vestavěný blesk.

Nový fotoaparát nahradí 16 měsíců starý typ, velmi úspěšný Panasonic GX8. Lumix GX9 má tradiční 4/3" Live MOS snímač s efektivním rozlišením 20,3 MPx bez low-pass filtru. Teoreticky to zajistí větší ostrost snímků. Snímač je mechanicky stabilizovaný a podporuje duální stabilizaci, což znamená, že synchronizuje mechanicky stabilizovaný snímač s optickou stabilizací objektivu. Účinek má být 4 EV. Panasonic je tradičně zaměřen na video a i zde má mimo mnoha režimů i 4K 3840×2160 pixelů při až 30 snímcích za vteřinu. Rychlý autofokus disponuje technologií DFD (pomocí kontrastního ostření napodobuje ostření fázové). Maximální rychlost sekvenčního snímání dosahuje 9 fps při jednorázovém ostření. Při průběžném ostření je to 6 fps. Do bufferu se vejde 30 RAWů nebo víc než 100 snímků formátu JPEG. Mechanická závěrka byla přepracována a nyní má o 90% slabší otřesy. Vedle Wi-Fi je nově i Bluetooth 4.2LE a na zadní straně fotoaparátu přibyl přepínač na změnu zaostřovacího režimu.    

 

Elektronický hledáček je polohovatelný s rozlišením 2,76 milionu bodů (1280×720 RGB pixelů) a bohatým zvětšením 0,7x po přepočtu. Zajímavé je, že oproti předchůdci je zvětšení hledáčku o trochu menší a rozlišení větší. Také 3" dotykový displej s rozlišením 1,24 milionu bodů se dá vyklopit. Rozměry těla z hořčíkové slitiny a jeho hmotnost: 124×72,1×46,8 mm, 450 gramů s baterkou a kartou. Prodej bude zahájen v březnu 2018 za cenu 999 $ v setu s objektivem Panasonic Lumix G Vario 12-60mm F/3,5-5,6 ASPH  Power O.I.S. To je férová cena, dokonce o dost nižší než u předchozího modelu GX8, který byl ovšem utěsněný.

Na rozdíl od Lumixu, o kterém jsem psal minule, je tento setový objektiv solidní, utěsněný a navíc se dá vyměnit za špičkový. Mám rád fotoaparáty Panasonic Lumix a nový GX9 patří k nejlepším. Je ještě menší než jeho předchůdce a také jaksi elegantnější. Systém Olympus – Panasonic  Micro Four Thirds s crop faktorem 2 disponuje dost velkým snímačem na kvalitní snímky a zároveň dost malým snímačem pro kompaktní provedení.