Úvodní stránka » Aktuality » Nový Olympus PEN E-PL9

Nový Olympus PEN E-PL9

Olympus představil svůj nový model PEN E-PL9 jako nástupce dva roky starého typu PL8. Řada PEN je určena pro nenáročné fotografy, kterým je telefon i obyčejný kompakt nedostačující a chtějí malý, hezký a relativně výkonný přístroj za rozumné peníze. Přesně to nový Olympus PEN E-PL9 nabízí.

Oproti svému předchůdci k Wi-Fi přibyl Bluetooth 4.0 LE. Nově podporuje 4K video 3840 x 2160 při max. 30 snímcích za vteřinu. Pokročilejší je také dotyková obrazovka s možností probouzení fotoaparátu z mobilní aplikace pro prohlížení posledních snímků. V neposlední řadě místo malého externího blesku disponuje klasickým vestavěným bleskem. Procesor je o jeden stupeň novější TruePic VIII. 

Jako u správného Olympusu je i základem tohoto systémového kompaktu snímač velikosti 4/3" (Micro Four Thirds ) Live MOS s celkovým rozlišením 17,2 MPx (16,1 efektivně). Na snímači je tříosá stabilizace. Procesor TruePic VIII zpracovává obrázky v JPEG nebo v dvanáctibitovém RAW. Díky modernějšímu procesoru dosahuje nyní hodnota sériového snímání 8,6 sn/sec (buffer uloží 14 RAWů).  Automatické ostření s 121 body pracuje na základě analýzy kontrastu a stejně jako procesor je z dražšího modelu E-M10 III. Výklopný a dotykový TFT LCD displej velikosti 3,0" má rozlišení 1,04 milionu bodů.

Rozměry přístroje z kompozitových materiálů jsou 117 x 68 x 39 mm a váha 380 g (s baterií, kartou). Dodávat se bude ve třech barvách (černá, bílá, hnědá) tradičně i v kitu s pancake objektivem 14-42/3.5-5.6. Při crop faktoru 2 to obnáší univerzální ohnisko 28 až 84 mm. Cena je hlášena 674 $, což je o nějakých 100 $ víc, než předchůdce E-PL8.

Všechny CSC fotoaparáty systému Micro Four Thirds podporuje Olympus a Panasonic. To obnáší širokou paletu objektivů všech tříd. Na jednu stranu je to jistě výhoda, ale při ceně nového Olympusu PEN E-PL9 postrádá smysl po ekonomické stránce nějaký špičkový objektiv, který by velmi přesahoval cenu samotného těla fotoaparátu. 

Nový Olympus PEN E-PL9 se chlubí krásným designem, perfektním zpracováním a kvalitními materiály. Možnosti nastavení fotoaparátu jsou velmi široké od manuálu až po inteligentní auto. Uměl bych si ho představit v dámské kabelce. Kdyby měl hledáček a byl osazen trochu světelnějším objektivem, tak bych napsal, že nemá chybu. Chápu však, že by už nebyl v této cenové kategorii.