Úvodní stránka » Aktuality » Nový objektiv Tokina Opera 16-28mm f/2.8 FF

Nový objektiv Tokina Opera 16-28mm f/2.8 FF

Výrobce objektivů Tokina představil další, v pořadí druhý, typ z řady Opera. Je jím světelný velmi širokoúhlý zoom 16-28mm f/2.8 FF. Název Opera byl zvolen proto, že objektivy této řady prý pomohou fotografům vytvořit umělecká díla.

Inspirací pro nový objektiv je Tokina 16-28mm f/2.8 AT-X PRO FX z roku 2010. Podobnost je nicméně hodně velká. Výrobce uvádí: „Nová řada dokonale odpovídá současným fotoaparátům DSLR s vysokým rozlišením, které vyžadují optické soustavy nejvyšší kvality. Nový objektiv je postaven na ceněném dědictví řady AT-X společnosti Tokina. Série Opera nabídne objektivy které splňují rostoucí nároky vysoce výkonných fotoaparátů DSLR.“ Já bych k tomu dodal, že kdyby místo DSLR bylo CSC, tak by to mělo smysl.

Přesvědčíme se po odzkoušení. Rozdíl oproti staršímu typu je nesporně ve vnějším vzhledu. Konstrukce objektivu je kombinací hliníkových vnitřních součástí v polykarbonátovém plášti. Je odolný vůči vlhkosti a prachu. V technických specifikacích má clona o jednu lamelu víc a je tedy devítilamelová se stejným maximem F22. Aktualizovaný má být také systém automatického zaostřování, nyní rychlejší a přesnější, o což se bude starat motorek SD-M (Silent Drive-Module) a GMR senzor.

Optická soustava je složena, stejně jako u staršího typu, z 15 členů ve 13 skupinách, včetně 3 členů z SD skla a 3 asférických, z toho 1 typu P-MO. Povrchové vrstvy minimalizují odlesky a světelné závoje. Úhly záběru dosahují intervalu 107,1° až 76,87°.

Rozměry a hmotnost nového objektivu jsou trochu odlišné pro Canon a Nikon. Průměr je shodných 89 mm, délka Canon 135,5 cm, délka Nikon 133,5 cm. Hmotnost C 950 g, N 940 g. Objektiv má pevnou sluneční clonu, tudíž nelze použít filtry.  

Objektiv Tokina Opera 16-28mm f/2.8 FF je určen pro zrcadlovky se snímačem full frame značek Nikon a Canon. Bude uvedena do prodeje 15. března za cenu 699 $. Starší model nabízí B&H za 579 $ a přibližně ve stejném poměru bude u nás stát nová Opera. Vychází mi to okolo 23 500 Kč. Pokud bude mít nový objektiv špičkové vlastnosti, tak je to hodně dobrá cena. Podobné (s o fous větším rozsahem na delší straně) od Tamronu, Nikonu i Canonu stojí víc než jednou tolik.