Úvodní stránka » Aktuality » Nový objektiv Sony FE 24mm F1.4 G Master

Nový objektiv Sony FE 24mm F1.4 G Master

Objektivy Sony řady GM jsou známé svým výkonem a precizním provedením. Tak je to i tohoto nového skla, ale je tu ještě něco unikátního. Tím jsou kompaktní rozměry a nízká váha. Průměr filtru 67 mm, rozměry 75,4 mm x 92,4 mm a hmotnost 445 g je další přidaná hodnota. Objektivy Canon, Nikon a Sigma stejných parametrů váží 650 g, 620 g, 665 g a jejich filtr má shodný průměr 77 mm.

Optická soustava nového objektivu je složena z 13 členů v 10 skupinách, včetně dvou XA (extrémně asférických) a tří ED (s extra nízkým rozptylem). Antireflexní povrchová úprava Nano AR Coating, omezuje odlesky. Nový je velmi výkoný lineární motorek autofokusu DDSSM (Direct Drive SSM). Nejkratší zaostřovací vzdálenost od roviny snímače činí 24 cm. Nastavení clony je možné pomocí clonovém kroužku. Zaostřovací kroužek pro manuální ostření má lineární odezvu. Tlačítko aretace ostření se dá nastavit a vybírat ostření je možné pomocí přepínače AF/MF. Clona s maximem F16 má 11 lamel. Objektiv je utěsněný proti stříkající vodě a prachu.

Objektiv Sony FE 24mm F1.4 G Master je určen pro bajonet Sony EF, tedy plnoformátové bezzrcadlovky. Od října bude k prodeji. V B&H ho už nabízejí za 1400 $, což mi dává porovnáním bohužel okolo 43 000 Kč u nás.

Jedná se o objektiv mimořádných kvalit, který je navíc velmi kompaktní a s malým full frame Sony dává smysl. Objektiv Canon, Nikon a Sigma 24 mm F1.4 u nás stojí 43 000 Kč, 60 600 Kč a 19 500 Kč. V souvislosti s nově uvedenými bezzrcadlovkami Canon a Nikon, které jsou poněkud přerostlé, je vidět, jak vtipně Sony tlačí na pilu ohledně kompaktnosti celého systému. Člověk by si mohl myslet, že při vývoji nového objektivu věděli, jaké parametry bezzrcadlovek chystá konkurence.