Úvodní stránka » Aktuality » Nový objektiv Sigma 14-24mm F2.8 s unikátními vrstvami

Nový objektiv Sigma 14-24mm F2.8 s unikátními vrstvami

Objektivy Sigma řady ART jsou poměrem cena/výkon na špičce seznamu výrobců v tomto důležitém parametru. Na rozdíl od fotoaparátů je uplatnění nových řešení obtížné, přesto Sigma taková řešení nachází. Důkazem je nový objektiv 14-24mm F2.8 DG DN ART. Novým řešením jsou tu povrchové vrstvy NPC (Nano Porous Coating), které využívají porézní oxid křemičitý s otvory o velikosti nano (10-9) v kterých je vzduch. To umožňuje větší snížení indexu lomu a tím i odrazivosti než u běžných antireflexních vrstev. Výsledkem by mělo být významné snížení odlesků a světelných zdrojů, tedy i zvýšení kontrastu.

Nový objektiv je určen pro plnoformátové bezzrcadlovky Panasonic / Leica L-mount a Sony E-mount. Širokoúhlý objektiv zabírá scénu pod úhlem 114,2° až 84,1°. Je složen z 18 optických členů, které jsou ve 13 skupinách. Objektiv je utěsněný a přední člen fluorovou vrstvou pro odpuzování nečistot. Pozoruhodné ji i množství speciálních členů (jeden FLD, 5 SLD, 3 asférické a již zmiňovaný NPC povlak). Clona s jedenácti lamelami dosahuje maximální hodnoty F22. Krokový motorek zaostřuje od 28 cm. Programovatelné tlačítko AFL přidává další specifické místo pro ovládání fotoaparátu. Rozměry a hmotnost: Délka 131 mm, průměr 85 mm, hmotnost 795 gramů.

Během srpna 2019 se bude u nás prodávat za 33 990 Kč (Megapixel). Často komentuji ceny dost kriticky, ale teď to neudělá. Myslím, že cena je slušná. Jedná se o jedinečný objektiv s množstvím inovativních řešení od složité optické konstrukce po unikátní antireflexní vrstvy. Než bych ty peníze dal, přece jenom bych počkal na ohlasy při praktických zkouškách.