Úvodní stránka » Home » Nový objektiv FUJINON XF35mm F2 R WR

Nový objektiv FUJINON XF35mm F2 R WR

Fotoaparáty Fujifilm a jejich objektivy jsou nejen na nejvyšší technické úrovni, ale jsou také dokonalými designovými kousky. Fujifilm je dnes společně se Sony nejinovativnější fotografickou firmou.

Společnost Fujifil nyní představila nový objektiv FUJINON XF35mm F2 R WR na jejich APS-C fotoaparáty. Jedná se o výkonný objektiv s pevným ohniskem 53 mm (přepočet na plnoformát) se světelností f/2 a devítilampovou clonou až f/16. Ohnisková vzdálenost 53 mm z něj dělá typický základní objektiv s úhlem záběru 44,2°, který je podobný lidskému oku. Skládá se z 9 členů (z toho dva asférické) v 6 skupinách. Charakteristická vlastnost nového objektivu je rychlý autofokus (zaostřeno za 0,08 sec.), kompaktní rozměry (45,9 mm a průměr 60 mm) a celokovové provedení odolné proti prachu, vodě a mrazu. Minimální zaostřovací vzdálenost je 35 cm a zvětšení 0,135x. Pro plnou kompatibilitu je potřebná aktualizace firmware fotoaparátu, která bude zpřístupněna na stránkách Fujifilm. K dostání bude během listopadu 2015 za cca 400 $.

 

Je otázkou, proč si mají zákazníci koupit nový objektiv, když existuje starší Fujinon 35 mm f/1,4 R, který má navíc výborné reference. Podle mého názoru moc důvodů není nicméně: Nový objektiv je utěsněný, má rychlejší ostření, je levnější a hlavně je kompaktnější. Kompaktnost by neměla hrát zas tak velkou roli, ale není tomu tak u fotoaparátů Fujifilm X-Pro1 a X-Pro2. Ty mají totiž průhledový hledáček, kdy obraz neprochází objektivem a pohled z optického hledáčku částečně zakrývá širší objektiv 35 mm f/1,4. Přední člen nového 35 mm f/2 má menší průměr a objektiv se proto zužuje směrem dopředu. Tak nebrání v průhledu hledáčkem.

Pohled na dokonalé zpracování fotoaparátu Fujifilm X-T1 nebo X-T10 s novým objektivem je opravdu famózní stejně jako obrazové parametry s ohledem na třídu APS-C. Což teprve až přijde nový, avizovaný X-Pro2 s průhledovým hledáčkem á la Leica.