Úvodní stránka » Aktuality » Nový Nikon D6 – reportážní profesionál

Nový Nikon D6 – reportážní profesionál

Nikon představil svoji vlajkovou loď v oboru profesionální reportáže. Je jí klasická plnoformátová zrcadlovka Nikon D6. Jsme v olympijském roce. Není tedy divu, že poté, co Canon před měsícem uvedl ve stejné třídě své želízko v ohni, udělal to i Nikon. To želízko je opravdu ve velkém ohni. Je dojemná rivalita bývalých vládců fotografického trhu. Teď už jim zbývá skutečně jenom tento segment profesionálních reportážních foťáků a to není jisté. Dlouhodobě to je úplně nejisté.

Nový Nikon poskytuje velmi vysoké přenosové rychlosti v této kategorii fotoaparátů a ty neklesají ani během fotografování. Zjednodušené pracovní postupy umožňují bleskové vybrání a odeslání snímků. Přesný 3,2″ dotykový displej má vysoké rozlišení a lepší zobrazení proto, aby fotograf dobře viděl pořízený snímek. V době, kdy v žurnalistice nerozhodují vzdálenosti, ale minuty, je všechno přizpůsobeno rychlému výběru a odeslání. Protože už D5 je svými parametry vynikající, nebylo nutné měnit zásadně parametry, které se týkají pořízení snímku.

Jak velí zaměření fotoaparátu, druhou specifikací, která byla vylepšena, je systém automatického zaostřování. Počet zaostřovacích bodů klesl ze 153 na 105. Ty jsou však všechny volitelné a křížové s citlivostí hodnoty jasu –4,5 EV u středního zaostřovacího pole a –4 EV u ostatních zaostřovacích polí. Vylepšený je i systém sledování objektu.

Další novinky jsou malé. Nový procesor Expeed 6 dovoluje používat objektivy s elektromagneticky ovládanou clonou. Snímací frekvence s automatickým zaostřováním a expozicí je 14 sn./s. V režimu přímého náhledu je možné snímat obrázky 8Mpx frekvencí 30 fps a 2Mpx 60 fps. Mnohé napovídá, že se mění v ten moment složitá zrcadlovka na bezzrcadlovku.

Sloty pro paměťové karty jsou dva a je možné používat XQD a Cfexpress, což jsou nejrychlejší paměťové karty. CompactFlash jsou docela archaické karty, ale chápu, že starší fotoreportéři jich mají hodně a nechtějí je vyhodit. FotoŠkoda už nový Nikon D6 nabízí za 174 990 Kč (Sony Alpha A9 II stojí 140 990 Kč). Ještě že to dilema nemám.