Úvodní stránka » Home » Nový mimořádně odolný kompakt Olympus Tough TG-5

Nový mimořádně odolný kompakt Olympus Tough TG-5

Nový Olympus Tough TG-5 je pátou generací tohoto odolného kompaktu. Co se změnilo od předchůdce TG-4? Nový je snímač, procesor, funkce sledování trasy, 4K video a ovládání přístroje.

Kompakty s malým snímačem jsou vyhynulou rasou, což neplatí na kompakty outdoorové, jakým je i Olympus Tough TG-5. Důvod je nasnadě. S normálním foťákem ani s mobilem nemůžete zacházet tak drsně jako právě s touto novinkou, natož se potápět.

Olympus může stavět na osvědčených kvalitách předchůdců, tedy na solidní optice s dobrou světelností F2 až 4,9 při ohniskových vzdálenostech po přepočtu 25 až 100 mm (4x zoom). Skládá se z 9 optických členů v 7 skupinách (4 členy jsou asférické). Ve spojení s novým snímačem 1/2,33" BSI-CMOS s celkovým rozlišením 12,7 Mpx je velmi dobrým základem tohoto kompaktu. Fotografie mají max. 4000 x 3000 ob. Vítězstvím je o 4 Mpx méně než má předchůdce ve prospěch větších prvků snímače. Bravo a ještě k tomu zpětné osvětlení (BSI). Tato technologie posouvá obslužné obvody za fotocitlivou vrstvu (psal jsem zde), což velmi zlepšilo citlivost snímače. To vše jistě prospěje i využití zvýšených hodnot ISO, které jsou optimisticky stanoveny na ISO 100 až 12 800, přičemž omezeně použitelných může být možná 3200. O zpracování obrazu se stará procesor TruePic VIII. Stejný má Olympusu E-M1 II, který stojí 55 000 Kč bez objektivu! Snímání v RAW datech a mechanická stabilizace obrazu (posuv snímače) odkazuje na pokročilejší amatérské fotografy.

Potápěči jistě ocení nové možnosti natáčení atraktivního videa 4K 3 840 × 2 160 px při snímkové frekvenci 30 či 25 sn./s a datovém toku 102 Mbps, režim slow-motion (vysokorychlostní video 120 sn./s ve Full HD nebo 240 sn./s. v HD rozlišení. S tím souvisí i možnost časosběrného snímání.

A nyní k odolnosti fotoaparátu. Olympus Tough TG-5 je kompletně utěsněn proti vodě. Můžete ho ponořit až do 15 m. Odolá pádu z 2,1 m, stokilové zátěži a mrazu do -10 °C. Nové, krycí dvojsklo s ochranou proti zamlžování ochrání objektiv při náhlých změnách teploty a zachrání tím vaše obrázky.

Na zadní straně přístroje se nachází 3" displej s nevalným počtem 460 000 bodů, jako jeho předchůdce. Osvědčené funkce jsou: makro, podvodní HDR, Live Composite, Pro Capture (zaznamená sérii záběrů rychlostí 10 sn./s.). Nový je roller na horní části fotoaparátu, který slouží k nastavení klíčových parametrů, včetně kompenzace expozice, je také přizpůsoben manipulaci v drsných podmínkách i v rukavicích.

Fotoaparát má zabudován, jako správný outdoorista, GPS modul, elektronický kompas, manometr na zjišťování tlaku vody a vzduchu, teploměr, vodováhu. Tato data se dají zaznamenávat do logu. Stiskem tlačítka INFO si můžete zobrazit aktuální informace i při vypnutém fotoaparátu. Samozřejmostí je bezdrátové WiFi propojení fotoaparátu s chytrými zařízeními prostřednictvím bezplatné aplikace OI.Trac a dále rozhraní HDMI, USB 2.0. Kompaktní rozměry a váha jsou: 113 × 66 × 32 mm, 250 g (vč. baterie a karty).

K fotoaparátu se prodává celá řada prospěšného příslušenství, včetně předsádek na prodloužení nebo zkrácení ohnisek objektivu. V červnu 2017 bude k prodeji za 449 $, u nás za 12 990 Kč s masivním plovoucím poutkem na zápěstí zdarma, které udrží přístroj na hladině a díky jasným barvám není problém fotoaparát ve vodě nalézt, jak uvádí prodejce Megapixel. Vida jak účelné příslušenství. Myslím, že zdražení o 3000 Kč oproti předešlému modelu má opodstatnění. 

Vidím tento přístroj jako velmi dobrý ve své třídě. Přispívá k tomu solidní optika s dobrou světelností zejména na širokém záběru, který využijete asi nejvíce. Dále pak nový snímač s většími světlocitlivými buňkami (fotodiodami) a nový procesor. Díky evoluci svých outdoorových fotoaparátů má Olympus bohaté zkušenosti, což se projevilo u nového přístroje.

Fotoaparáty s malým snímačem (v tomto případě 6.17 x 4.55 mm), nemají dnes opodstatnění s výjimkou tohoto a jemu podobným. Jemu podobné neexistují, takže jde o jasnou volbu. Umím si představit, že si ho koupím a využiju ho nejen na blížící se dovolené. Šest měsíců nad rámec zákonné záruky je u takto koncipovaného přístroje známka sebevědomí výrobce a jistoty pro zákazníka.