Úvodní stránka » Aktuality » Nový Full Frame CSC fotoaparát nejvyšší třídy: Nikon Z9

Nový Full Frame CSC fotoaparát nejvyšší třídy: Nikon Z9

Dlouho očekávaný profesionální fotoaparát Nikon Z9 je tady! Navazuje na Nikon Z6 a Z7 II. Reaguje také na svého odvěkého konkurenta Canon, konkrétně na nedávno uvedený typ EOS R3. Také nový Nikon má integrovaný grip nejenom pro snadnější fotografování na výšku.

Nikon Z9 b.jpg

Základem každého fotoaparátu je snímač a procesor. Tady je skládaný, plnoformátový snímač BSI CMOS s rozlišením 52,37 MPx (efektivně 45,7 Mpx), který je stabilizovaný s účinností 6 EV. S procesorem Expeed 7 jsou 10× rychlejší než zatím nejlepší Z7 II a to je hodně. Tomu odpovídá i rychlost kontinuálního snímání 30 sn/s (20 sn/s v RAW) a také video 30 sn/s tím, že po aktualizaci to bude 8K při 60 sn/s. U videa je podporován kodek H.264, H.265 a N-log.

Velkou změnou i v rámci všech fotoaparátů je skutečnost, že nový Nikon Z9 nemá mechanickou závěrku a expozici zajišťuje pouze její elektronická varianta. Nejkratší expoziční čas je 1/32 000 s a prý má minimální nežádoucí rolling shutter efekt. Synchronizační čas blesku je „pouze“ 1/200 s. Sony A1 umí 1/400 s a to umožňuje velmi kreativní využití.

Další velkou změnou u Nikonu Z9 je vysoce citlivé zaostřování (až -6,5 EV), které je hybridní, tedy kombinace kontrastního a fázového ostření. To obstarává 493 ostřicích bodů, z nich 405 pracuje v automatickém výběru. Umělá inteligence rozezná devět různých objektů a ty umí detekovat a sledovat. Samozřejmě nechybí detekce očí. Tradičně má Nikon i 3D tracking, což je uplatnění speciálních algoritmů k předpovědi polohy objektu v okamžiku zachycení snímku. Tato predikce je založena na měření pohybu a rychlosti subjektu.

Nikon Z9 a.jpg

Nový je i hlavní displej a hledáček. Displej 3,2" s 2,1 Mpx je dotykový, vyklápí se nahoru a dolů při držení aparátu na šířku, ale i při držení na výšku, přičemž se otáčí také informace na displeji. Nový hledáček má rozlišení 3,7 Mpx, vysoký jas a zvětšení 0,8×. Při sekvenčním snímání jsou jednotlivé snímky vidět bez přerušení.

Nikon Z9 c.jpg

Fotoaparát má dva sloty na paměťové karty XQD a přibyla možnost komprimovat RAW data na polovinu nebo třetinu.

Funkce Synchro VR komunikuje mezi stabilizovaným tělem a objektivem se stabilizátorem. Úplnou novinkou je také lamelový kryt snímače, který ho chrání při výměně objektivů a může připomínat závěrku.

U vstupů a výstupů na fotoaparátu nechybí nic. Jsou tam: USB-C, HDMI typu A, 3.5mm jacky, 10kolíkový konektor pro dálkové ovládání, RJ-45 pro síťové připojení, Wi-Fi (802.11b/g/n/ac), Bluetooth 5.0. a podpora polohových služeb GPS.

Nikon Z9 c (2).jpg

Rozměry a hmotnost: 149×149.5×90.5 mm, 1340 gramů s baterií a kartou. Utěsnění proti vodě a prachu, stejně jako kostra z hořčíkové slitiny je v této kategorii povinností.

Nikon Z9 d.jpg

V obchodech mají být nové Nikony Z9 za cenu 152 990 Kč. Omlouvám se za informaci v článku „Souboj titánů se blíží“, kde jsem uvedl cenu asi 249 990 Kč. Opravdu jeden náš větší kamenný obchod ji předběžně uváděl.

Takže máme všechny tři adepty na souboj titánů se vším všudy. Bude to zajímavé. High-endové fotoaparáty v prestižní kategorii CSC Full Frame jsou: Sony Alpha A1 za 193 990 Kč (fotoŠkoda), Canon EOS R3 s cenou 159 990 Kč (fotoŠkoda) a Nikon Z9 za 152 990 Kč (fotoŠkoda).

Ještě malá poznámka na závěr. V roce 2018 na Tipa World Awars byla na prvním místě profesionální Full Frame zrcadlovka Nikon D850. Její rozměry a hmotnost jsou: 146×124×78.8 mm, 1005 gramů (včetně baterie a karty). Když bezzrcadlovky vyrostly z plenek, tak všichni obdivovali jejich malé rozměry a hmotnost. To bude paráda! No a paráda to není ani u nového Nikonu Z9 ani u Canonu EOS R3. Oba jsou zhruba stejně tuční a výjimkou je Sony A1.

Nová bezzrcadlovka Nikon Z9 je poslední šancí Nikonu zůstat mezi předními výrobci profesionálních fotoaparátů. Technická stránka nového fotoaparátu je velmi pozoruhodná a uvidíme, jak si bude počínat v praxi.