Úvodní stránka » Aktuality » Nový FUJIFILM X-Pro3

Nový FUJIFILM X-Pro3

Řada Fujifilm X-Pro se vždycky lišila od všech digitálních fotoaparátů napříč výrobci. Nejinak je tomu i u nejnovější X-Pro3. Jedná se opět o bezzrcadlovku se snímačem velikosti APS-C, která si zachovává velmi originální design včetně ovládání při implementaci nejnovějších technických řešení.

Design evokuje legendární systém Leica M, tedy kinofilmové fotoaparáty s dálkoměrem. Řada X-Pro samozřejmě dálkoměr nemá, i když to tak vypadá, ale má elektronický a optický tunelový hledáček s projekcí fotografických informací.

Hybridní hledáček umožňuje přepínat mezi optickým průhledovým hledáčkem (OVF), který jde mimo objektiv fotoaparátu a elektronickým (EVF), kterým hledíme skrz objektiv. Po příkazu pro zakrytí průhledového hledáčku roletkou je možné obraz z OLED displeje EVF zobrazit v původně průhledovém hledáčku, který pak funguje stejně jako u ostatních bezzrcadlovek. Originální je druhá možnost. Tou je promítání obrazu do průhledového optického hledáčku a zobrazení údajů o expozici, bodu ostření nebo přesného výřezu fotografované scény, který bude na snímku a který se mění zoomováním nebo výměnou objektivu. Také je možné v rohu průhledového hledáčku zobrazit zvětšený detail (např. obličej pro manuální zaostření), což částečně eliminuje menší pohled na scénu.

Je to docela komplikovaná opticko-elektronická soustava a to samozřejmě zvedá cenu fotoaparátu. K čemu je to vlastně dobré? U klasického průhledového hledáčku nesvítí do oka žádný displej a pohled je přirozenější, ale o budoucím snímku moc neřekne. Řekne však, co je mimo záběr a to je cenná informace pro komponování snímku. Náš hybridní hledáček kombinuje výhody obou systémů. V průhledovém hledáčku jsou informace z hledáčku elektronického.

FUJIFILM X-Pro3.

Po necelých čtyřech letech tu máme nový model X-Pro3. Hlavními změnami je titanové tělo, vylepšení hybridního hledáčku a ostření.

Displej EVF OLED hledáčku s úhlopříčkou 0,5" má rozlišení 3,69 milionu bodů a 100% pokrytí. Obnovovací frekvence dosahuje 100 fps a zvětšení po přepočtu 0,66×. Další parametry jsou: maximální svítivost 1500 cd/m2, vysoký kontrast 1:5000, 97% pokrytí gamutu sRGB. Optický hledáček disponuje přepočteným zvětšením 0,52× a také umí zobrazit okno se zvětšeným výřezem elektronického hledáčku (např. obraz pod zaostřovacím bodem). Dotykový zadní displej je otočený směrem dovnitř a je určen zejména k fotografování v neobvyklých pozicích a ke kontrole snímků. Tento displej má úhlopříčku 3,0", je otočný o 180° a jeho rozlišení je 1,62 milionu bodů. Ven je vidět malý 1,28" displej, který slouží třeba k zobrazení informací o expozici nebo k filmové simulaci. Má to svoji logiku.

Snímač BSI X-Trans CMOS 4 efektivní rozlišení 26,1 Mpx. Obraz zpracovává X-Processor 4 (obojí jako u modelu X-T3). Sekvenční snímání dosahuje 11 fps a buffer 145 snímků JPEG. Zaostřování s 425 body kombinuje kontrastní a fázové ostření s vynikající citlivostí -6 EV, což je v podstatě tma. Nová je prospěšná funkce nastavení rozsahu, v němž automatické ostření pracuje. Video zvládá 4K s 30p, Full HD s 60p a slow-motion ve Full HD při 120 fps. Wi-Fi a Bluetooth je samozřejmostí. Akumulátor umí 370 snímků přes EVF nebo 440 přes OVF. To býval úzký profil bezzrcadlovek vůči zrcadlovkám. Kde že ty loňské sněhy jsou?

Tělo fotoaparátu je z titanu, disponuje zvýšeným utěsněním. Jeho rozměry a hmotnost jsou: 140.5×82.8×46.1 mm, 497 gramů s baterií a kartou. Začátkem prosince 2019 bude za 1799 $ a s dalším povrchovým kalením Duratect pro extra odolnost proti poškrábání za 1999 $. Nedělám to často, ale v tomto případě musím uznat, že cena za takto výjimečný foťák má opodstatnění. Na rozdíl od dnešních přístrojů Leica je FUJIFILM X-Pro3 skvostem po stránce technické i estetické.