Úvodní stránka » Aktuality » Nový fotoaparát Sony A99 ll: Výroba nestačí pokrýt poptávku

Nový fotoaparát Sony A99 ll: Výroba nestačí pokrýt poptávku

Společnost Sony oznámila, že její full-frame SLT fotoaparát A99 ll bude v prodeji od 25. listopadu, jak se očekávalo, ale výroba nestačí pokrýt poptávku ihned. Domácí poptávka má významně překročit prodejní plány japonské společnosti a zákazníci mají očekávat určité zpoždění při dodání objednaných fotoaparátů. Jistě zajímavé u foťáku za 3 200 $ (u nás to bude okolo 96 000 Kč).   

Na nedávném veletrhu Photokina překvapila společnost Sony uvedením nového fotoaparátu A99 ll, o kterém jsem referoval aktuálně zde. Nový fotoaparát je nabušený nejnovějšími technologiemi a ze svého o 4 roky staršího předchůdce Sony A99 nemá skoro nic stejného, vyjma základního řešení. Jedná se o unikátní koncept SLT zrcadlovky. Dobrou zprávou je, že Sony šlechtí tuto výstřední, nicméně odzkoušenou technologii už více než 6 let od modelu A33 a A55. V čem je její unikátnost? Zkratka SLR znamená single lens translucent.

Není to DSLR zrcadlovka s optickým hledáčkem a sklopným zrcátkem. Není to ani CSC bezzrcadlovka bez zrcátka a s elektronickým hledáčkem. Je to SLT zrcadlovka, která má nesklopné, polopropustné (translucent) zrcátko a elektronický hledáček. Pojďme si to upřesnit.

U zrcadlovky odráží zrcátko část světla do optického hledáčku a část propustí na senzory automatického ostření. Při expozici se zrcátko sklopí a všechny fotony (světlo) jdou na snímač. U CSC je v elektronickém hledáčku malý displej a na něm vidíte to, co vidí snímač fotoaparátu, tedy budoucí fotografii. Na tomtéž snímači jsou i body automatického ostření, respektive některé obrazové body se starají i o ostření. SLT zrcadlovky mají zrcátko, ale na rozdíl od DSLR se nesklápí. Je polopropustné.  Část světla se odráží od zrcátka na senzory automatického ostření (jako v zrcadlovkách), zbytek světla jde rovně na snímač a vytváří fotografii. Po vzoru zrcadlovek převzaly rychlé AF senzory, které jsou dokonce ještě rychlejší, protože nemusí čekat na sklápějící zrcátko. Přitom si SLT ponechaly většinu bonusů  bezzrcadlovek a ještě při natáčení videa je předčily. Na první pohled geniální ale……

Ale jak asi tušíte, není to zadarmo. To, že na tvorbě obrazu se podílí jenom část světla, je zásadní nevýhoda. Musí to být kompenzováno zvýšením ISO, prý jenom o 1/3 EV, ale i to má svojí váhu u šumu v kategorii full frame. I kompaktnost jako u bezzrcadlovek je ta tam, protože místo na zrcátko tam musí být, i když o fous menší. Sony hlavní nevýhodu systému uhlazuje tvrzením: „Zlepšila se účinnost zachytávání světla pomocí snímače obrazu se zpětným osvětlením a antireflexní vrstvou a díky konstrukci snímače bez mezer na čipu, která umožňuje rovnoměrné pronikání světla bez ohledu na střed nebo okrajové oblasti objektivu“. Dobrá, ale Sony 7R II, klasická bezzrcadlovka full frame, má stejný snímač.

Pokud by nebyl úzký profil u fotoaparátů zachycení co možná největšího množství světla u tmavých scén a pokročila by miniaturizace systému, byl by SLT opravdu ideálním řešením.

Má technologie SLT budoucnost? Vzhledem k tomu, že ji praktikuje a zdokonaluje Sony, tak bych řekl, že ano. Jejich vývojový a výrobní potenciál je impozantní, což vidíte v jejich portfoliu fotoaparátů. Dalším argumentem pro ano je, že SLT fotoaparáty Sony jsou na trhu už více než 6 let a neodpískali to. V neposlední řadě další ano proto, že zájem o novinku Sony A99 ll je velký. Nestíhají ji vyrábět, i když je drahý. Faktem je, že technicky orientovaní fotografové v tom evidentně vidí progres a Japonci dvojnásob. Na české stránce Sony najdete technické specifikace a různé přednosti nového fotoaparátu, ale podstatné budou ostré recenze. Za důležité považuji, že testy staršího fotoaparátu Sony A99 jsou velmi pozitivní a konstatují, že „směle útočí na konkurenci Canon EOS 5D MkIII a Nikon D800“, takže A99 II by je měla trumfnout a to už musí být síla.