Úvodní stránka » Home » Nový fotoaparát Sony A7R III

Nový fotoaparát Sony A7R III

Společnost Sony představila nový systémový kompakt se snímačem full-frame Sony A7R III. Je nástupcem veleúspěšného modelu Sony A7R II s některými funkcemi nedávno uvedené vlajkové lodi Sony A9.

Základem nového fotoaparátu je snímač 42,4MPx CMOS BSI z minulého modelu a vylepšený procesor BIONZ X a Front-End LSI. Připomenu, že snímače typu BSI mají servisní vrstvy až po vrstvě fotodiod, což zvyšuje efektivitu převodu fotonů na elektrický náboj. Čtrnáctibitové RAWy by měly mít úžasný dynamický rozsah 15 EV.  

Zaostřování je hybridní. Na snímači je 399 fázových detektorů a 425 pro detekci kontrastu. Citlivost ostření až -4EV znamená, že lze zaostřovat i při velmi nízkém osvětlení scény (s příslušnými objektivy). Mechanická pětiosá stabilizace snímače zajistí až o 5,5 EV delší časy závěrky u statického snímku z ruky. To je dost neuvěřitelná hodnota. Další špičkovou hodnotou je sekvenční snímání, které zvládne zaznamenat až 87 Raw souborů rychlostí 10 snímků za vteřinu.

Novinkou je režim Pixel Shift Multi. Mechanická stabilizace obrazu posouvá snímač a vytvoří čtyři snímky, kde je každý posunut o jeden pixel. V každém bodě je tak nasbírána plná barevná informace. To má vliv na nižší úroveň šumu a kvalitnější záznam detailů. Snímky se skládají ve speciální aplikaci.

K dispozici je 4K video s rozlišením 3840×2160 pixelů až při 30 snímcích za vteřinu. Režim Super 35 vyčítá 5176×2924 pixelů a ty převzorkuje na 4K video.

Přístroj má již joystick pro výběr zaostřovacího bodu a tlačítko AF-On. OLED hledáček je 0,5" s rozlišením 3,69 milionu bodů. Jeho zvětšení je 0,78× a disponuje nastavitelnou obnovovací frekvencí 50 až 120 fps. Výklopný a dotykový displej má 2,95" úhlopříčku a rozlišení 1,44 milionu bodů. Konektivita je příkladná. USB porty jsou nyní dva. Jeden microUSB a druhý USB-C (3.1). Také sloty na SD karty jsou dva. Jeden z nich podporuje UHS-II rozhraní. Podstatně výkonnější baterie zvládne 530 snímků přes hledáček a 650 přes displej. Pomalý zápis snímků a malý počet snímků na jedno nabití. Přesně to vytýkali předchozí verzi A7R II. To je u nového A7R III minulostí a přibyly i další změny. Zejména sekvenční snímání, ostření a hledáček doznaly změn směrem k dokonalosti.

  

Rozměry a hmotnost: 126,9 × 95,6 × 73,7 mm, 657 gramů včetně baterie a karty. Fotoaparát ze slitiny hořčíku je utěsněný. Prodej bude zahájen na konci listopadu 2017 za cenu 3199 $. Dobrou zprávou je, že za stejnou cenu se prodával předchozí model při jeho uvedení v roce 2015. O stovku víc stojí Canon 5D Mark IV, který nechává majitele Mark III chladné. Sony svým inovativním potenciálem vysoce převyšuje ostatní výrobce fotoaparátů s velikostí snímače full-frame. Technologie bez zrcátka jde mílovými kroky kupředu, zatímco zrcadlovky zamrzly na svých technologických limitech. Vzpomeňte na nedávno představený Canon 6D Mark II, který za pět! let nastoupil na místo svého předchůdce 6D a nekončí diskuze, který má lepší dynamický rozsah snímače.

Za zmínku stojí, že s novým fotoaparátem byl představen i nový objektiv Sony FE 24-105mm F4 G OSS s cenou 1299 $.