Úvodní stránka » Aktuality » Nový fotoaparát FUJIFILM X-Pro2

Nový fotoaparát FUJIFILM X-Pro2

Přístroje od Fujifilmu vybočují ze zavedených tříd fotoaparátů. Jsou to designérské kousky v retro stylu s perfektním dílenským zpracováním, obdivuhodným obrazovým výkonem a inovativním přístupem. Srdce každého fotoaparátu je snímač a i ten mají jiný. Je jím X-Trans CMOS o velikosti APS-C se zcela odlišnou konstrukcí, díky níž má lepší výsledky, zejména při vysokém ISO. Všechny důležité ovládací prvky jsou vyvedeny na tělo fotoaparátu a nemusíte vstupovat do menu. Nastavené hodnoty vidíte na kovovém ovládacím prvku i bez zapnutí přístroje. Dále vynikají kvalitou hledáčku, odolným kovovým tělem a v neposlední řadě ucelenou řadou skvělých objektivů. Mám pocit, že fotografovat Fujifilmem je trochu životní styl á la Leica.

Fujifilm X-Pro2

Je to prémiová bezzrcadlovka v retro stylu s promyšlenou ergonomií. Podle prvních zkušeností je to úžasný fotoaparát. Základem je nově vyvinutý senzor 24.3MP X-Trans CMOS III bez optického Low-Pass filtru. K tomu nový, vysoce účinný systém zpracování obrazů  procesorem X Pro. Dále má první vyspělý hybridní multifunkční hledáček, který nabízí výhody jak optického, tak elektronického hledáčku. Nová je i štěrbinová závěrka s životností 150 000 snímků, maximální rychlostí 1/8000 s a synchronizací blesku až 1/250 s. Disponuje robustním hořčíkovým tělem, utěsněným proti dešti a prachu. Maximální hodnota ISO je 12 800 a je sympatické, že je v pohodě použitelná. V režimu rozšíření je max. ISO 51 200. Zvýšená je rychlost automatického ostření i sériového snímání. Počet ostřících bodů se zvýšil ze 49 u předcházejících modelů na 77 s cílem zlepšit funkčnost a zrychlit automatické ostření. Nyní je 40 % zobrazené plochy pokryto tímto rychlým automatickým ostřením (trvá 0.06 sec.) na základě fázové detekce (celkem je 273 bodů). To značí zvýšení rychlosti ostření při fotografování pohybujících se objektů. V kombinaci se zpracováním novým procesorem X Pro je rychlost automatického ostření 2x vyšší než u stávajících modelů. Dva otvory pro SD kartu jsou také vítanou novinkou. LCD displej používá třípalcovou obrazovku s 1.62 miliony pixelů. Že není výklopný, otočný a dotykový mě nevadí, ale chápu, že pro někoho to může být problém. Vylepšený optický dálkoměr umožňuje zobrazit předmět téměř stejně, jako ho vidí oko. Zejména autoři dokumentárních a reportážních fotografií mu často dávají přednost, ale mohou využít i výhody elektronického hledáčku (zobrazení a zvětšení fotografie před jejím pořízením).

Fotoaparát X-Pro2 má systém hybridního hledáčku kombinující oba typy. V režimu OVF se v hledáčku může vysunout malé okénko displeje, které vás informuje, zda exponujete a zaostřujete správně. Můžete také místo OVF hledáčku se zvětšením až 0,6x přepnout na plnohodnotný EVF, který zvětšuje 0,6x (0,9x reálně). K tomu musím dodat, že sny se někdy mění na skutky. Obdivuhodné je nově koncipované fotografování v JPEG, samozřejmě uživatelsky nastavitelné. Úpravy, které musíte pracně provádět při focení do RAW, za vás může udělat procesor fotoaparátu. Je to další argument pro fotoreportéry. 14bitové RAWy mohou být nově bezeztrátově komprimované. Některé první poznatky naznačují, že nemusíte řešit, zda Full Frame nebo APS-C tohoto fotoaparátu. To by tedy byla bomba, ale zdá se mi to trochu přehnané. Také nehrozí otřesy lamelou závěrky, natož sklopným zrcátkem, což prý přispívá ostrosti.

Fujifilm X-Pro2 není vylepšenou verzí X-pro1, ale jiným fotoaparátem, který se na pohled podobá svému předchůdci. Pokud se potvrdí očekávání, může se stát pro reportéry a dokumentaristy téměř dokonalým nástrojem. EVF hledáček umožní i plné využití pro portrétní a svatební fotografii. V ateliéru a asi při sportovní fotografii nebude úplně doma. Cena bude 1699 USD v B&H, což je asi nejlevnější obchod. Pro nás je reálnější 1799 EUR, kterouj jsem zachytil. Do prodeje půjde v únoru.

Fujifilm a Sony jsou dnes v čele progresivního vývoje fotografické techniky. Nový Fujifilm X-Pro2 to potvrzuje a dokazuje vývojové kapacity společnosti, což je dnes základem pro špičkové výrobky.