Úvodní stránka » Aktuality » Nový Canon PowerShot G1 X Mark III – vyspělý kompakt

Nový Canon PowerShot G1 X Mark III – vyspělý kompakt

Po nesmělých krůčcích Canonu tady máme opravdu kompaktní provedení fotoaparátu se snímačem velikosti APS-C. Právě větší snímač je předpokladem pro vážnou fotografickou práci. Starší bratr PowerShot G1 X Mark IIměl snímač velikosti 1,5". To je něco mezi 4/3" a APS-C.

Nový kompakt Mark III je vybaven stejným snímačem( 24,2MP Dual Pixel) i procesorem (DIGIC 7) jako zrcadlovka EOS 77D. Nový objektiv je složen z 9 prvků v 8 skupinách (3 oboustranné asférické čočky a 1 jednostranná asférická čočka). Ohniskové vzdálenosti jsou v klasickém rozsahu 24 až 72 mm (přepočítané na plný formát) a světelností F/2,8 až 5,6. Hodnota na dlouhém konci není přesvědčivá a to je důvodem, proč nemůže být nový fotoaparát senzací. Přednost dostala nižší cena (nebo vyšší zisk) a kompaktnost. Optická stabilizace má účinnost až 4 EV u statických obrázků.

Automatické ostření používá 49 AF bodů. Konečně je tady vestavěný OLED elektronický hledáček, který má 2,36 milionu bodů (Mark II ho měl jako doplněk za 6500 Kč). Zadní 3"LCD s 1,040,000 body je dotykový a výklopný. PowerShot G1 X Mark III umožňuje natáčení filmů ve formátu MP4 s Full HD rozlišením při snímkovací frekvenci 60p. Čekal bych 4K. Široká konektivita je dnes u takových přístrojů samozřejmostí (Wi-Fi, Bluetooth, NFC). Fotoaparát ze slitiny hořčíku je utěsněný proti prachu a vlhkosti. Rozměry a hmotnost: 115 x 78 x 51 mm, 399 g (se vším). PowerShot G1 X Mark III se začne prodávat v listopadu 2017 za cenu 1299 $. To je navíc o 650 $ od Mark II. Nový fotoaparát nejenže nepřipomíná svého předchůdce cenou, ale ani vzhledem. Podobá se úspěšnému přístroji PowerShot G5 X s charakteristickou falešnou kapličkou na neexistující hranol.

Já mám vždycky divný pocit z bezzrcadlových fotoaparátů od Canonu a Nikonu. Jakoby nemohli překročit svůj zrcadlový stín. Pokusy v perspektivním oboru fotoaparátů bez složitého a velkého zrcadla jsou nějaké nedůstojné těmto značkám a jsou to opravdu jen pokusy.