Úvodní stránka » Home » Novinky roku 2017, které mě nejvíc zaujaly a další povídání

Novinky roku 2017, které mě nejvíc zaujaly a další povídání

Poslední den roku 2017 je dobrá doba na ohlédnutí za tímto rokem. Obecně vzato pokračuje souboj koncepcí fotoaparátů. Zrcadlovky nebo systémové kompakty? Před dvěma lety bych takovou otázku ani nepoložil. Dnes se rameno vah pomalu, ale jistě kloní na stranu systémových kompaktů. Konstrukčně jsou jednodušší, tedy pro výrobu levnější. Jsou menší, lehčí a mají stále potenciál pro technologický růst. Obrazový výkon, který závisí více méně na snímači a objektivu, mají stejný. Ostatní obslužné funkce jsou jasně na straně bezzrcadlovek.

Co se týká objektivů, počiny Sigmy a Tamronu jsou obdivuhodné. Doby, kdy Canon zásoboval svými špičkovými objektivy své fotoaparáty a totéž dělal Nikon, jsou nenávratně pryč. Objektivy Sigma a Tamron už nejsou méně výkonnou a levnější alternativou, ale jsou velmi inovativní, výkonné a zároveň levnější. Tím samozřejmě brzdí choutky na bezuzdné zisky z objektivů výrobce fotoaparátů.

Pojďme se tedy podívat na fotoaparáty a objektivy, které byly uvedeny na trh v roce 2017 a které jsou podle mého názoru výjimečné. Až na jeden naprostý unikát jsem bral do úvahy také cenu výrobku.

Fujifilm X-E3

Fotoaparát CSC je v retro stylu s mnoha technologickými novinkami. V kombinaci s vynikajícím obrazovým výkonem, dobrým ovládáním a kompaktními rozměry, je předurčen pro cestovatele všeho druhu od profesionálů až po rodinné výletníky s fotografickými ambicemi. Nová generace snímačů velikosti APS-C s rozlišením 24,3 je skvělá. Když k tomu přidám pestré možnosti nastavení, velmi solidní elektronický hledáček a v neposlední řadě estetické parametry, je nejvýstižnější: Krásný foťák, který dělá krásné fotky.Za tělo nyní dáte23 000 až 25 000 Kč, což není až tak zlé. Slušel by mu objektiv Fujifilm XF 18-55mm f/2,8-4,0 R LM OIS, ale to je plus 20 000 Kč, nyní se zpětnou slevou minus 2 800 Kč (Megapixel). No a máme to za 40 000 Kč. Stačil by i Fujifilm XF 35mm (klasická 50 mm po přepočtu) F/2,0 R WR a je to set za 34 000 Kč.

Fujifilm X100F

Kompakt se snímačem APS-C a vynikajícím pevným objektivem s reportážním ohniskem 23 mm (po přepočtu 35 mm) a světelností F2 je snem každého cestovatele. Nebo může být druhým fotoaparátem k těžkotonážní zrcadlovce. Je to už čtvrtá generace fotoaparátu s touto koncepcí a Fujifilm ho za tu dobu opravdu vyšlechtil. Nutno podotknout, že pro smysluplnou práci s tímto objektivem je potřeba zkušeností a není pro každého. Jinak platí totéž jako u předchozího Fujifilmu  co se týká obrazového výkonu (má stejné komponenty). Ostatní je ještě umocněno. Krásné retro, hybridní průhledový hledáček z vlajkové lodi X-Pro 2, matriály a zpracování na jedničku, ovládání intuitivní a funkční. A cena? Je to kultovní foťák a to si nechá každý výrobce zaplatit. K dnešnímu dni 32 600 až 37 990 Kč. Ale je to fešák.   

  

Olympus OM-D E-M10 III

Má všechno, co by měl mít dobrý systémový kompakt včetně velmi přijatelné ceny. Snímač Micro Four Thirds s rozumným rozlišením 16 MPx je přece jenom o 40% menší než APS-C a to je pro mě problém, ale uznávám, že jsem na velikost snímače možná nepřiměřeně zaměřený. Jinak procesor TruePic Vlll  je totožný jako u uznávané OM-D E-M1 Mark II, špičková pětiosá stabilizace na snímači, 4k video, neuvěřitelných 121 zaostřovacích bodů, otočný LCD displej s dotykovým ovládáním, EVF hledáček s 2,36 miliony obrazových bodů, nadčasový design s kvalitními materiály, intuitivní ovládání, kompaktní rozměry a hlavně - více než 40 objektivů pro Micro Four Thirds. Cena za tělo 17 000 Kč je velmi přijatelná a např. s objektivem M.ZUIKO 14-42mm F/3,5-5,6 II za 8000 Kč se dostanete na 25 000 Kč. Do soutěže o nejlepší fotoaparáty uvedené v roce 2017 se nabízí hned dva bratranci Olympusu. Jsou jimi souputníci na cestě Micro Four Thirds - Lumix GH5 a Lumix G9. Samozřejmě mají toho mnoho co nabídnout, ale za vysoké ceny okolo padesátky za tělo GH5 respektive 45 000 Kč za G9. To je v mých očích diskvalifikuje.     

Sony Cyber-shot RX10 IV

Nemám rád ultrazoomy, o čemž jsem psal už několikrát. Musím však uznat, že RX10 IV stojí za pozornost. Čím je jiný než ostatní ultrazoomy? Na poměry ultrazoomů větším 1" snímačem 21MPx Stacked BSI CMOS a objektivem na poměry ultrazoomů střídmých 25× zoom ekv. 24-600mm se solidní světelností F/2.4-4.0. Také ostatní komponenty jsou solidní: Procesor BIONZ X (ze Sony A9 !), 315 AF bodů s rychlým ostřením, 24fps snímání v libovolném formátu s AF/AE, buffer až 249 JPEG, 112 RAW, EVF 2359k bodů a 100% pokrytí při 0,7× zvětšení. Je to cvalík o hmotnosti 1,1 kg a jeho cena je dnes 48 000 až 55 000 Kč. Nevím přesně, komu je určen, ale prý se prodává dobře. Je to první vážně použitelný ultrazoom.  

    

Sony a9

Jedná se o profesionální plnoformátovou bezzrcadlovku, která je na vrcholu pyramidy jak použitou technologií a obrazovým výkonem, tak cenou. 128 000 Kč vlastně není až tolik, protože konkurenty jsou Canon 1DX Mk II a Nikon 5D za 155 000 Kč a 160 000 Kč. Nesmíme zapomenout, že takový foťák má smysl jenom s kvalitním objektivem. V tomto případě je základním zoomem Sony FE 24-70mm f/2,8 GM za 76 000 Kč (adekvátní Canon a Nikon je o cca 18 000 Kč levnější). To už je set jako za nové, malé auto, ale ve světě fotografování je Sony a9 Ferrari. Na závěr musím uvést, že dechberoucí elektronický hledáček jednou provždy uzavírá diskuzi o jejich nevýhodách oproti hledáčkům optickým, kterým zbyl jenom velký kus skla v podobě pentagonálního hranolu. 

Nikon D7500

Je to naprostá špička v zrcadlovkách se snímačem APS-C nabitá nejnovějšími technologiemi. Mimořádná je rychlost a výkon při vyšším ISO. To z něj dělá šampiona pro akční reportáž. Otázkou je cena, která se dnes pohybuje od 34 000 Kč do 38 600 Kč za tělo a to je hodně. Reportéři se smyslem pro různé kombinace nastavení, kteří si to mohou dovolit, však budou nadšeni. 

   

Sigma Art 14mm F1.8 DG HSM

Vysoce světelný extrémní širokáč i pro full frame zrcadlovky Canon, Nikon a Sigma je odolný vůči prachu a vodě. Světelnost 1.8 je u takto širokoúhlého skla velmi speciální. Má všechno, co přináší nejnovější technologie a k tomu cenu okolo 42 000 Kč. Nerad to říkám, ale ta cena je dobrá. Jediný srovnatelný Canon EF 14mm F2,8 L II USM je za 61 500 a to má F2,8.

Takovou fotografii při nedostatku světla uděláte jenom s objektivem Sigma Art 14 mm. Neobvyklá perspektiva, portrétovaná i s okolím, pozadí mimo hloubku ostrosti. Úžasné.   

Sigma Art 135mm F1.8 DG HSM

Krátký teleobjektiv slouží především jako portrétní speciál, ale i v situacích, kde je nedostatek světla a uplatní se delší ohnisko v kombinaci s unikátní světelností. Utěsněný objektiv je primárně určen pro full frame zrcadlovky Canon, Nikon a Sigma. Podobně jako předešlý objektiv má i tato Sigma Art ve své konstrukci zakomponovány nejnovější technologické postupy. Cena se pohybuje okolo 37 000 Kč. Srovnání podobné konstrukce není, ale je zjevné, že poměr cena/výkon je dobrý.

Tamron SP 70-200mm F2.8 G2

Dlouhoohniskový zoom70-200mm je univerzální klasika pro FF i APS-C. Od portrétu, svateb, reportáží, sportu až po zvířátka. Když je s clonou 2,8 v celém rozsahu, je dobrý i při nedostatku světla (svatba v kostele, sport v hale). Výrobci fotoaparátů samozřejmě nabízí takové objektivy ve vysoké kvalitě i ceně. Ostatní výrobci (Tamron, Sigma) byli zatím pozadu a nabízeli levnější varianty s nemalými kompromisy v konstrukci objektivu. Nový Tamron je jiný. Zcela srovnatelný s posledními modely Canonu a Nikonu v této kategorii objektivů až na cenu. Nikon 70-200mm f/2,8 E FL ED VR je nyní po slevě za 66 000 Kč, Canon EF 70-200 mm f/2,8L IS II USM za 62 500 Kč a zmiňovaný Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD G2 stojí 42 000 Kč. A o tom to je, řekl by klasik. Má všechno, na co si vzpomenete. Kovový tubus utěsněný proti prachu a vodě, 23 členů v 17 skupinách, jedna XLD (extra nízký rozptyl), pět LD (nízký rozptyl), antireflexní vrstvy eBand a BBAR, ochranné fluoridové vrstvy, stabilizace 5EV, rychlé ultrasonické ostření, vynikající kresbu i při nejdelším ohnisku a plné světelnosti, příjemný bokeh, možnost použití telekonvertoru (1,4 a 2x), pětiletá záruka.

Ty objektivy mě štvou, protože na můj plnoformátový foťák by se mi moc hodily, ale jaksi bych byl přeinvestován. Přeji všem ve všech směrech pěkný rok 2018.