Úvodní stránka » Home » Nové objektivy Tamron 70-210/4.0 a 28-75/2.8

Nové objektivy Tamron 70-210/4.0 a 28-75/2.8

Očekávané zoom objektivy dnes představil Tamron. Patří do nevyšší třídy a jsou opravdu pozoruhodné. Delší zoom je určen primárně pro plnoformátové zrcadlovky Canon a Nikon. Druhý, univerzální zoom je pro full frame CSC Sony Alpha 7 a 9.  

Tamron 70-210 mm F4 Di VC USD

Rozsah třínásobného zoomu se stabilizací je poněkud nestandardní. Je složen z 20 členů ve 14 skupinách a z toho 3 členy jsou z nízkorozptylového LD skla pro potlačení chromatické aberace. Přední člen má fluorovou vrstvou, která usnadňuje čištění. Světelnost F4 je jakýmsi kompromisem mezi nízkým clonovým číslem a rozměry, respektive hmotností. Váha 850 g, délka 174 mm a průměr 76 mm (filtr 67 mm) jsou podstatně nižší hodnoty než u 70-200 F/2,8. Zoomování i ostření se děje uvnitř, takže se nemění délka objektivu a přední člen nemění pozici. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je 95 cm a maximální poměr zvětšení 1:3,1. Devítilamelová clona má nejvyšší hodnotu F/32. Autofokus podporují dva mikroprocesory MPU. Motorek zaostřování je kruhový sonický. Stabilizace obrazu má řešit až o 4EV expoziční nižší hodnoty. Utěsnění objektivu proti vlhkosti a prachu jej předurčuje i pro drsnější podmínky. K objektivu můžete přikoupit telekonvertor 1,4x a 2x nebo objímku se stativovým závitem. Kompatibilní je i s konzolí TAP-in.  

Jak Canon, tak Nikon má podobná skla (70-200 F/4), která byla ovšem vyvíjena před mnoha lety a nejnovější trendy v nich nejsou zahrnuty. I těch 10 mm navíc u Tamronu se počítá. Avizovaný obrazový výkon vzbuzuje velká očekávání. Uvidíme, ale moc se těším na výsledky testů. Poslední objektivy Tamron jsou opravdu výborné.   

Objektiv má být k prodeji od dubna za cenu 19 990 Kč a stativová objímka za 2990. Místo komentáře dodám: Jdu do toho. Mimochodem, vtipné je, že stativová objímka se prodává zvlášť a tím snižuje cenu objektivu. Třeba já, jako reportážní fotograf, ji nepotřebuji.

Tamron 28-75 mm F2,8 Di III RXD

Pro full frame CSC Sony je primárně určen univerzální objektiv 28-75 mm (APS-C 42-112 mm). Nový krokový motorek autofokusu RXD (Rapid eXtra-silent stepping Drive) bude mít tichý, plynulý a rychlý chod při natáčení videa a umožňuje ruční ostření. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je od 19 do 39 cm. Bude odolný vůči nepříznivému počasí s fluorovou vrstvou. Vývoj ještě není zcela ukončen, takže některé specifikace se ještě mohou mírně změnit. Délka bude 118 mm a hmotnost 550 g. Cena ještě nebyla stanovena a předpokládaný prodej je avizován letos v létě.

Z tohoto objektivu už nejsem tak odvázaný. Možná je to tím, že nemám CSC Sony a nejsem videofotograf. Nicméně dávám přednost klasickému 24-70 mm pro širší záběr na začátku zoomu. V každém případě bude jistě cena příznivější než u velmi drahých objektivů pro fotoaparáty Sony.