Úvodní stránka » Home » Nové objektivy Canon i Nikon pro širokou veřejnost

Nové objektivy Canon i Nikon pro širokou veřejnost

Od doby kdy se pozdě, ale přece v Canonu a Nikonu začali vážně věnovat bezzrcadlovkám (před necelými třemi lety), jsou tyto jejich fotoaparáty kvalitní a v provedení pro full frame snímače zaujímají silnou trojku (Sony je číslo 1). Problémem jejich větších prodejů je vyšší cena. Do ceny si zákazník samozřejmě započítá i objektiv a ten zásadně zvyšuje cenu setu.

To nyní vzali v potaz stratégové Canonu i Nikonu a každý uvedl na trh několik levných a více méně dobrých objektivů pro své plnoformátové systémové kompakty. Tyto dva k nim patří.

Canon RF 16mm F2.8 STM

Ultraširokoúhlý Canon RF 16mm F2.8 STM je primárně určen pro plnoformátové přístroje. Je složen z 9 prvků (z toho jeden asférický) v 7 skupinách. Nechybí povrchová úprava Super Spectra Coating. Sedmilamelová clona dosahuje maximální hodnoty F22. Výhodou je dobrá světelnost F2,8.

Canon 16 F2,8.jpg

Krokový motorek zajišťuje ostření a to je možné od 13 cm. Rozměry a hmotnost: Délka 40.1 mm, průměr 69.2 mm (filtr 43 mm), hmotnost 165 gramů. Je patrné, že nový objektiv je extrémně kompaktní. Velkou devizou je cena 8790 Kč při velmi slušné kvalitě.

Nikkor Z 40mm F2

Objektiv Nikkor Z 40mm F2 je určen primárně pro full frame CSC fotoaparáty Nikon. Skládá se z 6 prvků (včetně dvou asférických) ve 4 skupinách. Povrchová úprava Super Integrated Coating zabraňuje odleskům. Velmi jednoduchá konstrukce vyvolává obavy z optického výkonu objektivu.

Nikon 40 F2.jpg

Devítilamelová clona dosahuje maximální hodnoty F16. Krokový motorek ostří od 29 cm při 0,17× zvětšení. Kompaktní rozměry reprezentují hodnoty: Délka 45.5 mm, průměr 70 mm (filtr 52 mm), hmotnost 170 gramů. Objektiv je utěsněný proti vodě a prachu. Zajímavá je cena 6990 Kč.