Úvodní stránka » Home » Nové CSC Nikon a Canon a jejich mouchy (na vychytání)

Nové CSC Nikon a Canon a jejich mouchy (na vychytání)

Nikon a Canon se dlouho vzhlížely ve svých zrcadlovkách a ignorovaly logický směr vývoje pokročilých fotoaparátů, až jim ujel vlak. Před nemoha dny představily svoje želízka v ohni plnoformátových bezzrcadlovek Nikon Z (6,7) a Canon EOS R. To všechno v době, kdy Sony má ve stejné třídě už třetí generaci Sony A7 a nejvýše postavenou A9.

Dlouhých pět let Sony piplá svoje plnoformátové CSC fotoaparáty a v novějších typech má už všechno vychytané, o čemž svědčí jejich prodejní úspěchy. Sony uvedlo dosud v kategorii plnoformátových CSC: a7, a7 II, a7 III, a7R, a7R II, a7R III, a7S, a7S II, a9. Všechny se ještě dnes prodávají v pestré škále od 22 000 Kč do 109 000 Kč. Také nabídka objektivů určených speciálně pro plnoformátové bezzrcadlovky Sony je široká etně těch od alternativních výrobců. Nikon nabízí tři objektivy s bajonetem Z a Canon také tři s bajonetem RF. Oba výrobci mají redukce na svoje kvalitní objektivy k zrcadlovkám, kterých je po světě miliony, ale to není ideální řešení (viz můj článek zde).

Nové Nikony Z a Canon EOS R si budou muset svoje první krůčky v této třídě fotoaparátů odbýt. Ceny nasadily dost sebevědomě asi s ohledem na názvy svých firem, ale už z prvních nezávislých testů a zkušeností je jasné, že vychytávat mouchy bude nutné.

Nikon Z6 (Z7)

  • Fotoaparáty mají špatně implementovanou funkci celoplošného sledování objektů v pohybu (AF Tracking). Z toho plyne chybné průběžné ostření, kdy často sklouzne na pozadí či vybere jiný předmět ostření.

  • Také při automatické detekci obličeje chybuje a zvolí nějaký neživý objekt. Při testu detekce obličeje se slabým osvětlením, který má simulovat fotografování rodiny v interiéru v přirozeném umělém světle, byly dobré dvě fotografie z patnácti.

  • Při slabším osvětlení, dokonce i 0 až -1 EV, stejně jako při protisvětle, bylo AF zmatené a dělalo chyby.

  • U Z7 je vyrovnávací paměť neobvykle malá pro fotoaparát na této úrovni. Je to 25 snímků JPEG, 23 12bitových RAW nebo 18 14bitových RAW.

  • Banding (optické schody mezi jednotlivými jasy), Striping (proužek). Při úpravách souborů RAW, kdy se jedná o vytažení kresby a zesvětlení tmavších partií snímku (typicky portrét), dochází mezi upravenou pasáží a pozadím k vytvoření velmi jasného proužku (Striping) a zmíněným schodům (Banding). Není to nic tragického, nicméně Nikon D850 to nedělal.

  • Absence toho, co nazývá Sony Recall Custom Hod (1,2, …..) To je vyvolání individuálního nastavení fotoaparátu jedním stisknutím (režim expozice, ISO, ostření atd.).

  • Výrobce Tamron oznámil problémy s kompatibilitou svých objektivů určených pro zrcadlovky Nikon s bezzrcadlovkami Nikon Z při použití příslušného adaptéru.

Canon EOS R

  • Sekvenční snímání dosahuje jen 8 fps a s průběžným zaostřováním pohybujícího objektu 5 fps a to je málo.

  • Šum v RAW je vyšší asi o 1 EV oproti Sony a7 III (cena pod 60 000 Kč)

  • Místo joysticku je na těle fotoaparátu tauchpad vedle hledáčku na místě, kterého není možné se při držení přístroje nedotýkat. Navíc lovení příslušných hodnot na tauchpadu je otrava a zpětná vazba není žádná. Každý, kdo fotografoval s Canonem EOS R a své poznatky uveřejnil, neobsadil tento podivný ovládací prvek žádnou funkcí. Tím se ale ochudil o jeden způsob nastavení fotoaparátu (který si zaplatil).

Fotoaparát Sony a7 (9) je menší, ale našlo se místo pro dva sloty na paměťové karty. Novinky od Nikonu a Canonu mají jenom jeden slot. Faktem je, že druhou kartu jsem reálně ještě nikdy nepoužil, ale s dvěma kartami ve fotoaparátu mám větší jistotu a klid.

Jsem fotograf a ve videu nejedu, tak jsem schopnosti videa u nových fotoaparátů nekomentoval, nicméně je jasné, že se s tím vyrovnal pouze Nikon Z. Canon EOS R má parametry videa slabší a nemá stabilizovaný snímač, který je téměř nezbytný pro video.

Pro nás zákazníky je to všechno dost nepříjemné, protože nikdo nechce dát nemalý peníz za fotoaparát, u kterého je jasné, že teprve další nebo ještě další řada bude ta pravá.