Úvodní stránka » Aktuality » Nová vlajková lod Olympus OM-D E-M1X: Jako profesionál

Nová vlajková loď Olympus OM-D E-M1X: Jako profesionál

Dlouho avizovaný high-endový CSC fotoaparát od Olympusu je nabitý pokročilými technologiemi a také několika novinkami. Primárně je určen profesionálním fotografům.

Nový Olympus je osazen 20,4Mpx Live MOS snímačem velikosti 4/3" (17,4×13,0 mm). Novinkou je způsob odstraňování prachu ze snímače, který se zatřese 30000× za vteřinu a údajně je o 10 % účinnější než předchozí. Stabilizovaný snímač v pěti osách dosahuje účinku ohromujících 7 EV.

Dalšími pozoruhodnými funkcemi jsou: Handheld High Res Shot, která více expozicemi s mírným posunutím snímače zajistí velké snímky a to i při fotografování z ruky. Live ND zase simuluje ND (Neutral Density) filtr a prodlužuje čas expozice v rozmezí 1 EV až 5 EV. Snímač je mechanicky stabilizovaný (v 5 osách) a nabízí neuvěřitelný účinek 7 EV a s některými objektivy M.Zuiko 7,5 EV. Další funkce anti-shock zajistí zpomalení exponování snímku, pro minimalizaci efektu roztřesení závěrky. Pro Capture zaznamená několik desítek snímků při namáčknutí spouště ještě před expozicí (fotografování blesku atd.).

Autofokus má na snímači 121 fázových detektorů. Při nedostatku světla si mají poradit i s -3,5 EV (F2.8) a s objektivem F1.2 dokonce -6 EV. RAW data se ukládají 12bitová (špičkových je 14bitů). Závěrka fotoaparátu je konstruovaná na 400 tisíc cyklů.

Rychlost sekvenčního snímání je 15 fps s mechanickou závěrkou a 60 fps s elektronickou (s uzamčeným AF). S průběžným ostřením jsou hodnoty 10 fps a 18 fps. Vyrovnávací paměť pojme 287 RAWů a neomezeně JPEGů při 10 fps. Při vyšší frekvenci snímání se kapacita paměti o něco snižuje. Nový Olympus zdobí dva procesory TruePic VIII.

Video umí v Cinema 4K rozlišení (4 096 × 2 160 px) při 24 sn./s, maximální snímková frekvence 4K videa (3 840 × 2 160 px) je 30 sn./s. Navíc tu máme vysokorychlostní Full HD video se 120 sn./s a režim s vysokým dynamickým rozsahem OM-Log400.

Plná konektivita v nejlepším provedení je u fotoaparátu nejvyšší třídy očekávatelná. Kompas, teploměr nebo manometr jsou navíc a tato data se ukládají do EXIFu snímků. Budiž, jako zajímavost pro cestovatele, ale pokud to má podpořit prodej, tak to asi ne.

Polohovatelný a dotykový displej má velikosti 3,0" a rozlišení 1,037 milionu bodů (720×480). Elektronický hledáček dosahuje nešpičkových 2,36 miliony bodů (1024×768) s gigantickým zvětšením 0,83× (po přepočtu na FF) a vysokou obnovovací frekvenci 120 fps. Zpoždění 0,005 sekundy není vlastně zpožděním.

Tělo je důkladně utěsněné proti prachu a vodě. Jeho rozměry jsou 144,4×146,8×75,4 mm a hmotnost 997 gramů s dvěma paměťovými kartami i dvěma akumulátory v pevném gripu, které vydrží 870 snímků. Zajímavostí se znaménkem minus jsou právě rozměry a hmotnost, které dosahují vyšších hodnot než mají např. plnoformátové fotoaparáty Sony a7 (9).

Prodej bude zahájen koncem února 2019 za cenu 3000 $. To je velmi sebevědomá cenovka a myslím, že odradí mnoho zákazníků. Třeba Sony a7 III je o 1000 $ levnější. Nový Olympus E-M1X chce být konkurentem Canonu EOS 1DX Mk II a Nikonu D5, ale to si vzal za vzor staré koně. Dneska už i sportovní fotografii obstarají noví poníci.

Pro mně je u bezzrcadlovek Olympus limitující velikost snímače Micro Four Thirds s crop factorem 2×. Prostě fyzikální zákony nejde u menšího snímače nijak obejít. Také vertikální grip, který je pevnou součástí fotoaparátu, nevidím jako dobré řešení, protože jednu z mála výhod menšího snímače, tedy kompaktnost fotoaparátu, ruší. V neposlední řadě je pro mnoho fotografů superstabilizace snímače k ničemu, pokud se věnují reportáži, street a vůbec fotografování nestatických scén.

Já bych oželel stabilizaci, pevný gripp, všechny Handheld High Res Shot, Live ND, kompasy a manometry za lepší cenu, menší rozměry a váhu a posunutí směrem k reportáži. Myslím, že tady je největší síla systému Micro Four Thirds.