Úvodní stránka » Aktuality » Nová profesionální zrcadlovka Canon EOS-1D X Mark III

Nová profesionální zrcadlovka Canon EOS-1D X Mark III

Řada zrcadlovek Canon EOS-1 patřila vždy do extratřídy čistokrevných profi přístrojů, zejména pro fotografování sportu a živé přírody. Nejinak je to u nového Canonu EOS-1D X Mark III. Rychlost průběžného ostření, rychlost kontinuálního snímání, obrazová kvalita, záznam videa, komunikační schopnosti. To vše bylo ještě zdokonaleno a představuje naprostou špičku mezi všemi fotoaparáty.

Plnoformátový snímač 36×24 mm s rozlišením 21,4 Mpx (20,1 Mpx efektivně) má low-pass filtr, ale na zpracování detailů to nemá být znát. Data ze snímače zpracovává procesor DIGIC X, zaostřování a expozici obstarává další procesor  DIGIC 8. To dává velký výpočetní výkon a bleskurychlé reakce fotoaparátu. Údaje o maximální hodnotě ISO obvykle neuvádím, protože je to jenom číslo od výrobce bez reálného dopadu na snímek. V tomto případě ISO uvedu. Jeho maximální hodnota je 819 200. To se může zdát jako sci-fi, ale asi tam něco vidět bude a věřím, že tak 208 800 bude použitelné. Všimněte si relativně malého rozlišení snímače, který obsahuje větší obrazové prvky a ty jsou základem pro dostatečný odstup obrazových dat od šumu.

Sekvenční snímání 16 fps a v live view 20 fps zachytí dokonale mnoho pozic skokana do výšky nebo běžícího geparda. Buffer zvládá až 1000 snímků RAW+JPEG i proto, že CFexpress paměťové karty umí velmi rychle zapisovat.

Automatické ostření zajišťuje 191 zaostřovacích bodů, z toho 155 křížových s maximální citlivostí -4EV. V live view, kde zaostřuje systém pomocí Dual Pixel stoupla citlivost ostření na neskutečnou hodnotu -6 EV.

Video bylo podstatně vylepšeno a umí i 5.5K RAW 12bitů s rozlišením 5496×2904 pixelů při snímkovací frekvenci až 60p a mnoho nižších režimů.

Klasický pentaprizmatický hledáček disponuje zvětšením 0,76× při 100% pokrytí. Zadní displej 3,2" má rozlišení 2,1 milionu bodů. O pevném utěsnění přístroje a konektivitě se nebudu rozšiřovat. Obojí je na nejvyšší úrovni.

Rozměry a hmotnost: 158×167,6×82,6 mm, 1250 gramů. Fotoaparát bude v prodeji od února 2020 a už dnes je uvedena cena 189 990 Kč (Megapixel). Cena předchůdce (Mark II) spadla na 134 940 Kč.

Faktem je, že za nejvyšší kvalitu je i nejvyšší cena. Mnoho profesionálů drží systém Canon EOS proto, že mají hodně kvalitních objektivů a mnohaleté zkušenosti se zrcadlovkami. Až se okolo stadionů a v přírodě budou objevovat fotografové se Sony Alpha A9 II, kteří si postupně zaplňují svoji fotografickou brašnu, tak bude se zrcadlovkami zle. Z principu je sklopné zrcátko ve fotoaparátu problém a limituje mnohé. Už dnes je evidentní jak lopotně se snaží zrcadlovky dosahovat maxima technických specifikací a jak elegantně to zvládají bezzrcadlovky. Nejnázornější je to u množství zaostřovacích bodů. Navíc Canon EOS bude vždycky těžkou cihlou. Canon pozdě a neochotně reagoval na nástup CSC fotoaparátů. Není divu, že piplá své DSLR.