Úvodní stránka » Úvahy » Nová Leica SL pro snoby

Nová Leica SL pro snoby

Ve svobodné společnosti je místo i pro snoby a jiné, celkem neškodné lidi, kteří chtějí vlastnit za každou cenu (doslova) kvalitní věc. Pro takové je určena nová Leica SL (typ 601). Původně jsem o této novince nechtěl referovat, ale donutil mě k tomu dotaz jednoho čtenáře.

Na první pohled je zřejmé, že vše bylo podřízeno designu na úkor funkčnosti. Technické parametry nebudu výjimečně popisovat (jsou velmi kvalitní). Nejdůležitějším parametrem je totiž cena. Ta je za tělo 7 450 dolarů(184 000 Kč) a za doporučený objektiv Leica Vario-Elmarit-SL 24–90 mm F2,8–4 ASPH 4 950 dolarů (cca 122 000 Kč).​ Takže za 306 000 Kč můžete na krku nosit ten designový kousek s červeným kroužkem a nápisem Leica. Ale pozor, to jenom když si to koupíte v USA. U nás už je avizovaná cena 187 000 + 128 000 = 315 000 Kč. No, nekup to!

V této souvislosti mě napadá, jak přelepuji nápis Canon a Domke, když jdu dělat reportáž někam, kde je poněkud méně bezpečno. Protože Leica má být reportážním přístrojem, musel by se asi přelepit přístroj i jeho majitel, aby vyvázl bez úhony.

Vážně: Nápad vložit do fotografického přístroje 35mm filmový pás změnil před sto lety dějiny fotografie. Takoví fotografové jako Henri Cartier-Bresson nebo Robert Capa chtěli lehký, spolehlivý a pohotový pracovní nástroj do náročných podmínek a tím byl kinofilmový fotoaparát Leica. Nebylo jiné alternativy. Z fotoaparátů Leica se stalo poměrně drahé, kultovní náčiní dokumentaristů a fotožurnalistů.

Bohužel v době digitální se Leica stala hodně drahým, proto kultovním náčiním, ale nikoli fotoreportérů. Pro dokumentaristy a fotožurnalisty je alternativou lepší a o hodně levnější řada plnoformátových Sony Alfa 7. Mimochodem ten plnoformát znamená rozměr snímače 24x36mm jak to vymyslel mechanik Oskar Barnack před sto lety pro fotoaparát Leica (36 políček formátu 24x36mm). Takže Sony se přece jenom něčím inspiroval od ikony jménem Leica. Obávám se, že naopak to nebude a současní zákazníci věhlasné značky nebudou stačit zaplatit rychlý vývoj v oboru. Ale možná, že se mýlím.