Úvodní stránka » Aktuality » Nová full frame bezzrcadlovka Sony A7 Mark IV

Nová full frame bezzrcadlovka Sony A7 Mark IV

Společnost Sony včera uvedla novou bezzrcadlovku, která je pokračovatelem oblíbeného fotoaparátu Sony A7 Mark III. Tělo Sony A7 Mark IV je z hliníko-hořčíkové slitiny u kterého byla vylepšena ochrana proti vodě a prachu. Vítanou novinkou, kterou nemá ani vlajková loď Sony A1, je otočný 3" displej. Mnoho uživatelů také ocení větší grip pro uchopení fotoaparátu. Klasický ovladač pro kompenzaci expozice byl nahrazen dalším programovatelným kruhovým ovladačem, kde je možné navolit kompenzaci expozice nebo třeba ISO.

Mark IV b.jpg

Plnoformátový snímač obrazu CMOS Exmor R se zadním podsvícením má rozlišení 33,0 megapixelu a zachytí až 15 kroků dynamického rozsahu. Procesor BIONZ XR s funkcemi pro fotografie a videa je totožný jako u Sony A1 stejně jako celé menu nového fotoaparátu. Dva sloty na paměťové karty podporují UHS I a UHS II SDXC/SDHC a jeden i Cfexpress typu A.

mark IV a.jpg

Ostřící systémem disponuje 759 AF body na principu fázové detekce, které pokrývají 94 % obrazového pole. Nechybí zaostření na oko. Díky bohaté vyrovnávací paměti lze uložit až 800 snímků při sekvenčním snímání až 10 snímků za vteřinu.

Jednotka stabilizace dosahuje kompenzace rychlosti závěrky až 5,5 kroku. Je založena na přesných gyroskopických snímačích, které spolupracují s algoritmy stabilizace obrazu.

Video nabízí nově i barevné prostory jako Cinatone, které profesionální filmaři považují za standard. Barevná hloubka videa se zvýšila z 8-bit na 10-bit. Video dosahuje 4K/60fps s crop faktorem a 4K/30fps. Větší datový tok vede k většímu zahřívání elektroniky uvnitř přístroje. Změněna v konstrukci chlazení snímače umožní delší natáčení videa v maximálním rozlišení a také omezuje vznik šumu i při fotografování.

Mark IV c.jpg

Rozměry a hmotnost: Délka 131.3 mm, výška 96.4 mm, hloubka 79.8 mm, hmotnost 658 gramů. Od 10. 12. 2021 by mělo být tělo nového Sony A7 Mark IV za 74 990 Kč (Megapixel).

Sony A7 Mark IV je univerzální plnoformátová bezzrcadlovka pro fotografa, který vyžaduje technicky velmi kvalitní fotografie a video. Poměr cena/výkon nového Sony A7 Mark IV je pro potenciálního zákazníka příznivá. Tomu přispívá i skutečnost, že alternativní výrobci objektivů (Tamron, Samyang, Sigma) mají zájem o jejich výrobu a Sony tomu nebrání.