Úvodní stránka » Úvahy » Nikon zvýší ceny objektivů a blesků na japonském trhu až o 18%

Nikon zvýší ceny objektivů a blesků na japonském trhu až o 18%

Začátkem března tohoto roku zvýší Nikon na japonském trhu ceny 73 svých DX a FX objektivů, 3 telekonvertorů, objektivů pro systém Nikon 1 a blesků. Některé ceny půjdou nahoru o 5% a některé, např. blesky, o 18 % (tabulka zde). Nikon uvádí i důvody zdražení, ale ty nikoho nezajímají. O jiných trzích není ve zprávě zmínka, ale mnohé naznačuje.

V jiné zprávě, o hospodaření za fiskální rok končící 31. března 2015 ve srovnání s předchozím jsou celkové prodeje nižší o 14,5 %, zisk o 11,8 %. Prodej objektivů klesl z 8,23 mil na 6,68 mil, fotoaparátů s výměnnými objektivy z 5,75 mil na 4,61 mil, kompaktů z 11,16 mil na 7,69 mil.

Navzdory číslům je prý Nikon sebevědomý a pochvaluje si prodeje svých D750 a D810. Uvedené full frame jsou fakt hodně dobré fotoaparáty a bez kvalitního objektivu jsou k ničemu. Takže zdražení se týká vlastně i těchto úspěšných fotoaparátů. V době, kdy jsou i plnoformátové zrcadlovky pod velkým tlakem systémových kompaktů, které Nikon postrádá (Nikon 1 je chabý pokus), se jeví zdražení jako docela odvážné, lépe řečeno riskantní, řešení. No uvidíme. Podle mne by bylo racionálnější vypustit  high-endový systémový kompakt s velkým snímačem, velkým hledáčkem………..