Úvodní stránka » Home » Nikon rozšiřuje nabídku objektivů

Nikon rozšiřuje nabídku objektivů

Společnost Nikon uvádí na trh objektivů tři nové kousky.

NIKKOR 24 mm f/1,8G ED je světelný širokoúhlý objektiv pro full frame zrcadlovky (samozřejmě i APS-C). Skládá se z 12 členů v 9 skupinách. Z toho dva členy jsou z ED skla, dva asférické členy a  antireflexní vrstva Nano Crystal Coat. Clona má 7 lamel a f/16. Širokoúhlý záběr s rozostřeným pozadím zní dobře. Cena $750.

NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8E ED VR je klasický základní zoom objektiv pro full frame zrcadlovky. Tento je prý rychlejší, odolnější a stabilnější. Současný Nikkor 24 - 70 f/2,8 představený v roce 2007 se stal etalonem kvality v tomto segmentu. Tento nový objektiv má asférický optický prvek z ED skla. Skládá se z 20 členů v 16 skupinách. Obsahuje antireflexní vrstvu Nano Crystal Coat. Na přením a zadním členu je nanesená fluoridová vrstva, která aktivně odpuzuje vodu, prach a nečistoty. Jiný je SWM motorek, který zaostřuje 1,5x rychleji. Také má elektromagnetické ovládání clony, stabilizaci a je utěsněný. Fešák za $2400. Cena je značná a já bych oželel stabilizaci za lepší cenu. Nepovažuji stabilizaci u těchto ohnisek za potřebnou, ale zákazníci asi ano. Až se objeví nová Sigma Art 24-70 f/2 nebo 2,8 tak bude mít tato novinka starosti.

NIKKOR 200 – 500 mm f/5,6E ED VR je superteleobjektiv pro full frame i APS-C se slušnou světelností. Obsahuje 19 členů v 12 skupinách, tři optické členy z ED skla. Má nejnovější VR technologii stabilizace obrazu. Prý umožňuje o 4,5 EV delší časy z ruky a také má režim stabilizace „Sport“ pro rychlejší sledování akce. To vše za úžasných $1400. Budu zvědav, jak se Nikon vyrovnal s kompromisy tak velkého rozsahu zoomu.

Na poli objektivů je fakt husto a kdo chvíli stál, už stojí opodál. Myslím, že zejména Sigma svojí řadou Art šlape na paty ostatním výrobcům objektivů. Z těchto nových Nikkorů je v poměru cena/výkon a inovace pozoruhodný ten supertele.