Úvodní stránka » Home » Nikon představil nové objektivy

Nikon představil nové objektivy

Jedná se o dva superteleobjektivy a jeden univerzální záklaďák. Pojďme se na ně podívat.

První dva jsou světelné superteleobjektivy pro FX senzor AF-S NIKKOR 500 mm f/4E FL ED VR a AF-S NIKKOR 600 mm f/4E FL ED VR. Primárně jsou určeny fotografům sportu nebo zvířat v přírodě. Oba prošly odtučňovací kúrou a výsledkem jsou nejlehčí objektivy v této kategorii. Nikkor 500 je lehčí o 20 % než jeho předchůdce, 600 o 25 %. I tak je jejich hmotnost 3,09 (3,81) kg při rozměrech 140x387 (166x432) mm.  Snížení hmotnosti bylo dosaženo použitím hořčíkové slitiny a lehkými fluoritovými prvky. Oba objektivy předčí své předchůdce i optickým výkonem. Také jejich zaostřitelná vzdálenost se snížila na 3,6 (4,4) m.

Ultrazvukové ostřící motorky SWM mají omezovač zaostřitelných vzdáleností ∞ až 8 m/∞ až 10 m. Jsou rychlé (stíhají sportovce) a tiché (nevyplaší zvěř). Stabilizace obrazu VR má uklidnit o 4EV delší expoziční čas než je udržitelný. To je místo 1/500 sec. z ruky neuvěřitelný čas 1/30 sec. V reklamách vždycky zapomenou napsat, že před objektivem musí být něco, co nerozmaže záběr při čase expozice 1/30 sec. To asi sportovec v akci nebo divoké zvíře nebude.

Při konstrukci objektivu použili inženýři od Nikonu novou koncepci. Elektromagnetickou sedmilamelovou clonu do f/22. 16 čoček ve 12 skupinách, 3 (4) z nízkorozptylového ED skla, dva fluoritové optické členy zvyšují optickou výkonnost objektivu a snižují jeho hmotnost, uplatněny jsou také antireflexní vrstvy Nano Crystal Coat. Objektivy mají nové ochranné sklo s fluorovou vrstvou v přední části. Vrstva odpuzuje vodu, prach a nečistoty, usnadňuje čištění ochranného skla bez rizika poškození jeho povrchu.   

Cena bude za 287 990 (342 990) Kč. No, za hodně peněz hodně muziky. Asi je uvidíme hlavně na olympiádách a u National Geographic . To je zase situace: auto nebo objektiv.  

Nový AF-S DX Nikkor 16–80 mm F2,8–4E ED VR je už určen smrtelníkům, kteří vlastní Nikon s čipem DX (APS-C). Přepočtení crop faktorem vychází efektivní ohnisková vzdálenost 24 až 120 mm. To značí univerzální ohniska od širokoúhlého až k lehkému tele. Lákavé. Uvidíme, jaká bude kresba v krajních ohniscích při otevřené cloně. Musí se projevit kompromis širokého rozsahu ohnisek a optického výkonu. Otázkou je jak mnoho. Jisté je, že méně než u jeho předchůdce AF-S DX NIKKOR 16–85 mm F3,5–5,6G ED VR.

I tento objektiv má stabilizaci VR, která prodlouží čas expozice o 4EV. Elektromagneticky ovládaná sedmilamelová clona má nejvyšší hodnoty f/22 až 32 (podle ohniska). Vnitřní ultrazvukové ostření obstarává SWM motorek a funguje od 35cm při maximálním zvětšení 0,22x.

Objektiv je složen ze 17 čoček ve 13 skupinách. Tři čočky jsou asférické a čtyři z ED skla s nízkým rozptylem. Ochranná fluorová vrstva na předním členu má odpuzovat vodu a zabránit ulpívání nečistot. Poprvé je použita u této řady objektivů vrstva Nano Crystal Coat pro snížení odlesků. Nevelký objektiv je široký 80 mm, dlouhý 86 mm a váží 480 g. K mání bude v 2. polovině července za 29 990 Kč.

Pro svou univerzálnost pětinásobného zoomu a slušné technické parametry bude jistě nový Nikkor základním objektivem mnoha pokročilých fotografů.