Úvodní stránka » Úvahy » Nikon končí s výrobou v Japonsku

Nikon končí s výrobou v Japonsku

Po 41 letech společnost Nikon končí s výrobou fotoaparátů v Japonsku. Ze své továrny Sendai Nikon v regionu Tōhoku severně od Tokia se stěhuje do továren v Thajsku.

Japonská továrna Sendai Nikon byla ikonickou výkladní skříní Nikonu. Na 27 000 metrech čtverečních 352 vysoce specializovaných zaměstnanců provádělo CNC obrábění, jemnou kompletaci a v neposlední řadě důkladnou kontrolu a testování fotoaparátů i objektivů. To všechno je pryč. Zůstaly jenom stroje a know-how. Vědět jak je fajn, ale půjde to s námezdní silou v Thajsku? Určitě to bude levnější a to je důvodem tohoto přesunu výroby.

Nikon.jpg

Pokud jde o výrobu fotoaparátů v Thajsku, generální ředitel Hirotaka Ikegami říká, že thajský závod bude i nadále vyrábět vysoce výkonné a přesné fotoaparáty (no co by také jiného řekl). Do konce roku 2021 se výroba bezzrcadlovek Nikon Z6, Z7 a zrcadlovky Nikon D6 bude realizovat definitivně v Thajsku.

Není to radostné čtení, ale Nikon má v divizi Foto, která je zdaleka největší částí firmy, už delší dobu problémy a zřejmě se „chytá stébla“. Obávám se, aby neutonul. Je totiž nasnadě, že „vyrobeno v Japonsku“ má svou váhu stejně jako třeba u některých automobilů.