Úvodní stránka » Úvahy » Nejlepší fotoaparát roku 2018 do 25 000 Kč

Nejlepší fotoaparát roku 2018 do 25 000 Kč

Na konci roku je na místě trocha bilancování. Nechci se pouštět do hlubokých úvah o novým fotoaparátech s cenovkami okolo 100 000 Kč (včetně objektivu) a dojít k závěru, že jsou dobré. Aby ne, i když to nemusí ani u nich vždy platit. Takové přístroje si koupí nevelký okruh lidí a ti moc rady nepotřebují, protože se v tom vyznají nebo si myslí, že se v tom vyznají. Do této kategorie fotoaparátů patří i hity roku 2018, tedy plnoformátové systémové kompakty od Nikonu a Canonu, které mají být základem nového systému (proto systémové).

Mně jde spíš o fotoaparáty, které mohou konkurovat fotografujícím telefonům a jsou určeny lidem, kteří třeba začali smartphonem nebo prostě chtějí po technické stránce lepší fotografie. Při mém výběru byl zásadní poměr cena/výkon a užitná hodnota, tak jak je to běžné u většiny lidí.

Pro mně je vítězem Panasonic Lumix GX9. Je malý, výkonný a poskytuje svému majiteli značnou kreativitu. Cena se slušným a tenkým objektivem 20mm f/1.7 II ASPH + brašna + 64GB SDXC je 20 300 Kč (Fotolab). Lepší cenu u nás nenajdete. Se špičkovým objektivem Panasonic Lumix G X Vario HD 12-35mm f/2,8 II ASPH. Power O.I.S. přijde komplet na 38 000 Kč. To už je mimo mantinely článku, ale kdo ví, možná později. I to je prvek kreativity fotoaparátu.

O Lumixu GX9 jsem vás informoval zde v době jeho uvedení na trh a tam jsou i parametry fotoaparátu. Ještě bych chtěl zdůraznit, že obecně velikost snímače Micro Four Thirds, jak má náš Panasonic, je ideálním kompromisem mezi technickou kvalitou snímku (dynamický rozsah, prokreslení detailů, šum) a velikostí přístroje společně s cenou. Je známé, že větší snímač má lepší technické parametry snímků ale… Fotoaparáty se snímačem o stupeň větším, tedy APS-C, už jsou příliš velké a drahé než abych je zařadil do kategorie, kterou prezentuji v tomto článku. To platí i o objektivech.

Ještě konkrétně k Panasonicu Lumix GX9. Při prvním setkání budí fotoaparát vyrobený z kovu bytelný a solidní dojem při relativně malých rozměrech, zvlášť s objektivem typu palačinka (např. výše uvedený 20mm f/1.7). Je také hezký, což není úplně podstatný parametr, ale potěší. Podstatné jsou ergonomie a ovládání a ty si zaslouží poklonu. Já nemám rád fotografování s nataženýma rukama pomocí displeje, ale nikomu to nezazlívám. Tady je výklopný, elektronický hledáček EVF s rozlišením 2,76 milionů bodů a zvětšením 0,7×. To jsou hodně solidní hodnoty a pohled do hledáčku je příjemný. Dále hledáček disponuje očním senzorem, který reaguje na přiložení oka k propracované očnici tím, že zapne hledáček. Také třípalcový dotykový displej je výklopný s dobrým zobrazením.

DFD ostření je přesné a rychlé. Jeho citlivost dosahuje -4 EV. Fotografování při nízké hladině osvětlení z ruky je tak snadné, čemuž sekunduje vynikající stabilizace.

Panasonic dospěl k modelu Lumix GX9 po mnoha letech vývoje jeho předchůdců a je trefou do černého. Jako jeden z mála fotoaparátů může konkurovat fotoaparátům ve smarphonech pro ty, kteří vyžadují vyšší level snímků při malých rozměrech a přijatelné ceně přístroje. Ve finále je rozhodující kvalita fotografií a tu Panasonic Lumix GX9 zaručuje. I světová fotografická a tisková asociace Technical Image Press Association (TIPA) mu udělila prestižní ocenění pro rok 2018 v kategorii Nejlepší mirrorless CSC pro pokročilé uživatele a experty. Já bych k tomu dodal, že je také pro méně pokročilé uživatele, kteří se stanou pokročilými.