Úvodní stránka » Home » Nejlepší fotoaparát jako dárek na vánoce v poměru cena/výkon

Nejlepší fotoaparát jako dárek na Vánoce v poměru cena/výkon

Mnoho z vás chce někomu blízkému koupit na Vánoce fotoaparát a nemá chuť probírat všechny možnosti od ceny, typu, značky, nebo úvahy, co bude dotyčný fotit nejvíce. Pro vás je tento článeček, kde vám nabídnu jeden fotoaparát, s kterým neuděláte chybu.

Jak se vyznat v řadě typů, parametrů, fotografických pojmů a ještě vynaložit své peníze účelně? Čím víc parametrů vezmete do úvahy, tím větší je pravděpodobnost, že v některém uděláte chybu. Jeden můj známý mě požádal, abych mu v tomto smyslu poradil. Uvědomil jsem si, že to je rada „nad zlato“ a může mnoha lidem, teď před vánoci pomoct. Vzal jsem do úvahy všechny skutečnosti a vybral jsem šampiona.

Panasonic Lumix DMC-LX100

Tento pozoruhodný fotoaparát byl uveden na přelomu roku 2014 a 2015 jako profesionální kompakt. Já bych ho nazval poloprofesionálním kompaktem. Do dnešní doby neztratil na atraktivitě i přes aktuální konkurenci. Ztratil trochu na prodejní ceně, která se nyní pohybuje v renomovaných obchodech od 14 990 (Oehling) do 17 190 Kč. Nebudu sáhodlouze vysvětlovat proč to či ono, ale uvedu některá nejdůležitější fakta v souvislostech.

Panasonic Lumix DMC-LX100 je kompaktní přístroj bez možnosti výměny objektivu. Jeho pevný zoom má ideální a univerzální rozsah ohniskových vzdáleností 24 - 75 mm. Větší rozsah ohnisek je vždy na úkor kvality zobrazení. Světelnost objektivu Leica je luxusních F1,7 - F2,8, takže ani fotografie při nedostatku světla nebudou problém. Snímač Live MOS má velikost 4/3" (17,3 x 13,0 mm). To je na kompakt velmi nadprůměrné pro solidní energetický zisk stejně jako umírněné rozlišení 16,84 Mpx celkově a 12,8 Mpx efektivně. Obojí je zárukou dobré kresby bez šumu.

Základem každého fotoaparátu je objektiv a snímač. Tyto dva komponenty, které spolu souvisí, rozhodují o kvalitě snímku. U Lumixu DMC-LX100 jsou ve velmi dobré kombinaci za relativně slušný peníz.

Základ tedy máme OK a k tomu zmíním příjemné funkce, respektive další podpůrné argumenty pro koupi právě tohoto fotoaparátu. Umí natáčet i 4K videosekvence. Nemá interní blesk, ale v balení je blesk externí, který šoupnete do sáněk na fotoaparátu (když je to nutné). Na zadní straně je solidní 3,0"displej s rozlišením 921.600 bodů. Velmi mě zaujal elektronický hledáček (nerad fotografuji s nataženýma rukama), který není vůbec samozřejmostí ani u dražších fotoaparátů. Jeho vysoce nadprůměrné hodnoty jsou rozlišení 2,764 milionu bodů, pokrytí 100%, zvětšení 1,39× (0,7× po přepočtu). Rozměry a hmotnost přístroje z hořčíkové slitiny mají hodnoty 114,8x66,2x55,0 mm a 393g (se vším). Přesně to je důvod, proč se zrcadlovky stydí v koutě. Příjemná je také optická stabilizace obrazu stejně jako dobře fungující Wi-Fi a NFC. Dobrým parametrem je i sekvenční snímání 11 sn. za vteřinu. Samozřejmostí je možnost pořizování snímků v RAW datech, solidní autofokus se 49 ostřícími body a detekcí tváře, stejně jako všechny možnosti nastavení expozice.

Ještě bych chtěl dodat, že když jsem s tímto fotoaparátem pracoval, tak jsme se hned od začátku spřátelili a nerad jsem ho vracel. Není divu, že Lumix DMC-LX100 byl hvězdou Photokiny 2014 a také  získal ocenění od organizace TIPA (Technical Image Press Association) v roce 2015 v kategorii „Nejlepší foto/video přístroj pro zkušené“.

Do fotoaparátů za nižší ceny nemá dnes už smysl jít, protože kvalita jejich snímků se dá s přehledem srovnávat s fotografiemi z telefonů a ty máme každý v kapse.

 

Článek jak fotit u vánočního stromečku - Na Vánoce posviťte si na emoce