Úvodní stránka » Home » Nejlepší chce být lepší - nový firmware pro Sony A7 II

Nejlepší chce být lepší - nový firmware pro Sony A7 II

Systémové kompakty (CSC) s velikostí snímače full frame Sony Alfa 7 nemají ve své třídě konkurenci, protože jsou samostatnou třídou. Poslední model A7R II však nemá konkurenci ani mezi všemi fotoaparáty také proto, že aktualizovaný firmware vychytal drobné mušky těchto pozoruhodných fotoaparátů.

To, že Sony zatápí zavedeným značkám zrcadlovek, je jasná věc, ale že je tak brzy pokoří v obrazovém výkonu, je pozoruhodné. Důvod vidím v technologickém a vývojovém potenciálu firmy Sony a nastolené cestě. Připomíná mi to tzv. válku proudů. Byl to spor, který probíhal na konci 80. let 19. století mezi Thomasem Edisonem, který prosazoval stejnosměrný proud a Nikolou Teslou, který preferoval proud střídavý. Edison byl starší a uznávanější, ale porok zastavit nemohl.

Všimněte si popis objektivu. Je to snová sestava každého fotoreportéra za bratru 144 000 Kč.

Bezrcadlovka Sony A7R II je dnes zjevně nejlepším foťákem. Nebudu popisovat jednotlivé parametry, ty si najdete zde. Některá fakta, která mluví pro bezzrcadlovky v neprospěch klasických zrcadlovek, jsou daná a vyplývají z principu obou systémů. Zrcadlovky nemohou dosáhnout menších rozměrů a hmotností systémových kompaktů, protože musí někam umístit sklopné zrcátko a pentagonální hranol. Elektronické hledáčky bezzrcadlovek mílovými kroky dohnaly ty optické a navíc mohou zobrazit o mnoho víc informací (např. živý histogram nebo budoucí snímek, dokonce zvětšený). Bezzrcátkový systém je také jednodušší a levnější. Eliminuje elektromechanické součástky ve prospěch čistě elektrických ekvivalentů a to je nejsilnější zbraní proti DSLR a ve svém důsledku vyhraje bitvu. Abych byl objektivní, musím uvést, že CSC mají větší spotřebu energie, takže na jednu baterii udělají asi polovinu snímků než DSLR. Subjektivně může někomu více vyhovovat pohled do optického hledáčku zrcadlovek, ale myslím, že je to spíš pohled bigotních zrcadlovkářů.

Canon EOS 5DSr a Sony A7R II.

Další unikátní vlastnosti vyplývají ze schopnosti rychlých inovací a uplatnění nejmodernějších technologií. Zdůraznil bych první full frame snímač BSI (back-side-illumination) v Sony A7R II, jehož princip jsem popisoval zde a unikátní pětiosou stabilizaci snímače, která dokonce spolupracuje s případnou optickou stabilizací objektivů. Dosud jsme říkali buď jedno nebo druhé. Hledáček zvětšuje 0,78x, což je nejvíc ze všech fotoaparátů. Také počet ostřících bodů je 399 oproti 61, respektive 51 u nejlepších modelů zrcadlové konkurence. Další možnosti obsluhy A7R nejsou fundamentální, ale příjemné a zrcadlovkám zapovězené. Jmenoval bych možnost zvětšit si kterékoliv místo na snímku až 12× pro přesné manuální ostření, doplněné barevnou detekcí ostrých hran.

Sony A7R II je dnes jedničkou v nejvyšší třídě plnoformátových fotoaparátů co do kvality, inovace i nárůstu prodejů. Obdivuhodná je doba, za kterou toho u Sony dosáhli. Zrcadlovkáři od Canonu a Nikonu staví fotoaparáty 80 let a Sony 19 let. Množství objektivů a dalšího příslušenství je samozřejmě na straně klasiků, kteří je vyrábějí léta, ale poslední dobou se situace mění. Sony disponuje sadou kvalitních objektivů v celé cenové škále a alternativní výrobci se předhánějí v uvádění objektivů pro full frame Sony (asi vědí proč).

Když už jsme u porovnání klasických zrcadlovek a jejich výrobců s nastupujícími hvězdami, musím zmínit, že do karet klasikům ještě hrají jejich image „fotografické“ značky (už ne u nejmladší generace). Přece Sony vyrábí televizory, PlayStation a mobily. Diskutoval jsem o tom s jedním svatebním fotografem a ten mi řekl, že by si nemohl fakturovat požadovanou částku, kdyby neměl velkou zrcadlovku klasické značky. Chápu to a respektuji, ale je otázkou krátké doby, kdy tyto psychologické bariéry padnou a bude to přesně naopak.

Společnost Sony koncem září 2015 oznámila aktualizaci firmwaru pro bezzrcadlovky řady A7, která umožní ukládání snímku do nekomprimovaného 14bitového RAWu. Tím odstranila drobnou vadu na kráse a vyšla vstříc zákazníkům. Ti upozorňovali, že komprimované 14 bitové RAW soubory mohou negativně ovlivňovat kvalitu fotografií. Okolo světelných zdrojů se údajně objevovala posterizace. Jako první bude nový firmware pro A7R II a pokořitele tmy A7S II. Postupně pak pro celou řadu α7.

Bavíme se tady o nejvyšší třídě digitálních fotoaparátů a za tu si nechá každý zaplatit. Cena těla Sony A7R II je 96 500 Kč. U Canonu a Nikonu je cena nejdražších přístrojů 229 000 Kč, respektive 150 000 Kč, ale mají i ekvivalenty za cenu okolo oněch 96 000 Kč. Ve stojatých vodách high-endových fotoaparátů se objevila štika a pro nás zákazníky je to dobře.