Úvodní stránka » Home » Malý velký superteleobjektiv pro full frame CSC Nikon Z

Malý velký superteleobjektiv pro full frame CSC Nikon Z

Nový teleobjektiv Nikkor Z 800mm F/6,3 VR S obsahuje Fresnelův člen, který efektivně potlačuje vady optické soustavy při nižším nároku na délku a hmotnost objektivu. To je důvodem malých rozměrů a velmi malé hmotnosti uvedeného objektivu v kategorii teleobjektivů této ohniskové vzdálenosti a světelnosti. Nikon použil tuto technologii u třetího teleobjektivu (300mm F4, 500mm F5,6) a vždy udivil malými rozměry a hmotnostmi při velmi dobré kvalitě obrazu.

Nikkor Z 800mm F/6,3 VR S má úhel záběru 3°10' (na full frame). Délka 385 mm, průměr 140 mm a hmotnost 2385 gramů jsou opravdu nízké hodnoty pro tuto kategorii.

Malý velký superteleobjektiv pro full frame CSC Nikon Z II.jpe

Nový objektiv je složen z 22 členů ve 14 skupinách. Tři členy jsou ED, jeden SR a jeden Fresnelův. Uplatněna byla povrchová vrstva Nano Crystal Coat a na předním členu fluorová povrchová úprava pro eliminaci nečistot. Odolnost proti vodě a prachu je u této třídy skel samozřejmostí.

Malý velký superteleobjektiv pro full frame CSC Nikon Z I.jpeg

Krokový motorek STM ostří od 5 metrů a zvětšení je 0,16×. Zadní filtry mají průměr 46 mm. Optická stabilizace dosahuje 5EV a s Nikonem Z9 pak 5,5 EV. Od 21. dubna bude u nás ke koupi za 176 990 Kč (Megapixel). Jeví se to jako hodně, ale v porovnání se staršími objektivy podobných parametrů tomu tak není. Pravdou je, že nižší cenu způsobuje i o něco horší světelnost nového objektivu F6,3. Starší Nikkor 800 mm F/5,6E FL ED VR pro zrcadlovky stojí 529 490 Kč. Ono se to nezdá, ale objektiv při cloně 5.6 přivádí na snímač fotoaparátu téměř o 1/3 více světla než ten s clonou 6,3.

Malý velký superteleobjektiv pro full frame CSC Nikon Z III.we

Já, coby fotoreportér, oceňuji, že těžiště tohoto nového objektivu je blíže tělu mirrorless fotoaparátu a v kombinaci s kompaktností (váží téměř polovinu objektivu 800 mm F/5,6) usnadňuje fotografování z ruky, které u této ohniskové vzdálenosti bylo prakticky nemožné.