Úvodní stránka » Aktuality » Leica X-U (typ 113): Vodotěsný kompakt s objektivem F1,7

Leica X-U (typ 113): Vodotěsný kompakt s objektivem F1,7 a trochu historie značky

Leica uvádí pozoruhodný kompakt X-U (typ 113). Vychází z typu Leica X (typ 113) a až na malé odlišnosti se jedná o jeho vodotěsnou verzi. Nový fotoaparát odolá vodě do hloubky 15 metrů. Také by měl bez problému vydržet pád z 1,2 m. Mimo to je designovým kouskem s kovovou konstrukcí, povrchem potaženým gumovou vrstvou a bleskem na obrubě objektivu. Jistě na tom má podíl Audi Design, s kterým Leica spolupracuje.   

Klasické fotografické parametry jsou velmi solidní a jeden přibyl. Je jím funkce „podvodní režim“,  který nastaví specifické vyvážení bílé a softwarově eliminuje optické zkreslení pod vodou. Snímač je CMOS velikosti APS-C s rozlišením 16,5 Mpx a objektiv Leica Summilux 23mm f/1.7 ASPH. To jsou trumfy nového fotoaparátu. Ohnisková vzdálenost pevného objektivu je po přepočtu 35 mm a společně s výbornou světelností bude dobrým nástrojem na reportáž (i pod vodou). Konstrukce objektivu obsahuje 10 optických členů v 8 skupinách se čtyřmi asférickými členy a ochranným sklem pro focení pod vodou.

Fotoaparát disponuje všemi standardními možnostmi nastavení. Video je Full HD (1920×1080 ) nebo HD rozlišení (1280×720 ) při 30 snímcích za sec. Možnost nastavení ISO je reálných až 12 500. Displej s úhlopříčkou 3" má rozlišení 920.000 bodů. Slot je určen na paměťové karty SD, SDHC, SDXC. 450 snímků na jedno nabití je dobrým parametrem, ono pod vodou se špatně mění baterie. Rozměry a hmotnost: 140×79×88 mm, 635g. Cena 2950 USD je očekávatelná. Největším trumfem určujícím cenu je červený kroužek s nápisem Leica.

Ještě bych se zastavil u věhlasné značky Leica. Je opravdovou ikonou kinofilmové éry. Leica A z roku 1925 byla prvním prakticky využitelným fotoaparátem na kinofilm. Kombinace přesné mechaniky a špičkové optiky vyráběné s velkou pečlivostí katapultovaly fotoaparáty Leica do nejvyššího patra fotografické techniky. Tomu odpovídala i cena. Fotoaparáty Leica se staly kultovním náčiním nejslavnějších dokumentaristů a fotožurnalistů. Jména Henri Cartier-Bresson, Robert Capa, Sebastião Salgado, ale i Josef Koudelka, Jindřich Štreit či královna Alžběta II. a polní maršál Rommel. Ti všichni fotografovali s Leicou.

Leica IIIF z roku 1953

V roce 2014 uspořádal anglický časopis Stuff ve spolupráci s portálem eBay anketu o nejpopulárnější zařízení všech dob. Vyhrál fotoaparát Leica, který předstihl iPod a Walkman. Když se objevila digitální fotografie, s Leicou to šlo z kopce a byla na dně s obrovskými dluhy.

Leicu koupil dědic rakouského papírenského impéria Andreas Kaufmann. Hodně tím riskoval, málem přišel „zu grunt“, ale vyšlo to. Ukázalo se, že značka je příliš cenná, než aby ji nakonec potopila neochota manažerů akceptovat vítězství digitální fotografie. Prospěšná byla spolupráce s Panasonicem. Dneska je Leica pevnou součástí trhu s fotoaparáty a jako jedné z mála značek nevadí fotografující mobilní telefony. Dodal bych, že už není takovou fotografickou ikonou, ale má dostatek svých zákazníků, podobně jako třeba Rolls-Royce.   

Cílovou skupinou současné produkce jsou zejména lidé ochotní zaplatit za mix vysoké kvality a letitého mýtu, ale už to nejsou nejlepší fotoreportéři. Není překvapením, že nejvíc zákazníků má Leica v USA a Číně.