Úvodní stránka » Úvahy » Jaké bude mít dopady zpráva od Sony?

Jaké bude mít dopady zpráva od Sony?

Sony corporation vyčlení ze svojí struktury část, která se zabývá vývojem a výrobou snímačů pod názvem Sony Semiconductor Solutions Corporation. Tolik nenápadná zpráva. Pojďme ji trochu rozklíčovat.

Sony uvádí, že stupeň autonomie Semiconductor Solutions Corporation umožní rychleji reagovat na měnící se tržní síly a bude podporovat rychlý růst. Nová společnost bude kontrolovat své vlastní výzkumné a rozvojové programy, obchodní plány a prodeje, zatímco nyní jsou řešeny na úrovni mateřské společnosti.

Snímače jsou pro Sony zlatým vejcem na rozdíl od tradičních TV a audio. Podílí se více než 40% na trhu snímačů CMOS. Zásobuje takové firmy jako Apple nebo Nikon a nestíhá. Když je v mobilu snímač Sony, stejně jako třeba objektiv Zeiss, je to marketingová informace.

S růstem trhu smartphonů se výrazně zvyšuje i poptávka po snímačích Sony. Velcí čínští výrobci smartphonů jako Xiaomi, ZTE nebo Huawei dostávají o 30 % méně dodávek a menší nepříliš významní čínští výrobci dokonce o 70-80 % méně, než by potřebovali. Dokonce i Samsung kupuje snímače u Sony a zároveň prodává své vlastní snímače (je jejich třetím největším výrobcem). Např. smartphony Samsung Galaxy S6 a S6 edge jsou vybaveny buď snímačem Sony nebo Samsung a ti, co o tom vědí, chtějí spíš Sony. Chcete to zjistit? Vyťukejte na číselníku #34971539#. U zařízení s Androidem 5.0 a starším uvidíte „SONY_IMX240_FIMC_IS“ nebo „SLSI_S5K4E6_FIMC_IS“ (snímač od Samsungu). U Androidu 5.1 musíte rozeznat kód „16LSIA00SM“ (snímač Sony) a „16LLIA00SM“ (snímač Samsung).

Snímač nejnovějšího fotoaparátu od Sony, vychvalované a7R II, dostal doposud nejvyšší bodové hodnocení od organizace DxO, která se dlouhodobě zabývá testováním fotografické techniky. Obdržel 98 bodů a předskočil dosud vedoucí Nikon D810 (také snímač Sony) s 97 body. DxO  uvádí: snímač se zpětným osvětlením vyhrává především díky výbornému výkonu za špatných světelných podmínek jak v oblasti barevné citlivosti, tak v dynamickém rozsahu.

Četl jsem úvahu, že Sony promýšlí systém výměny snímače v těle fotoaparátu. Že bychom měnili komponenty ve fotoaparátu jako v PC? Zní to jako sci-fi, ale ne zcela. Vždyť v devadesátých letech minulého století všichni fotili na film. Mimochodem první digitální fotoaparát byl v roce 1981 Sony Marvica (to je náhodička). Měl 290kpix a výstup se zobrazoval na televizi, nebo se tisknul na speciální, malé tiskárně dodávané s tímto fotoaparátem. Faktem však je nový snímač Sony APC (není to APS-C), který dokáže získat plnou barevnou informaci pro každý pixel zvlášť v jedné světlocitlivé vrstvě pomocí pohyblivého barevného filtru. To by znamenalo vyšší dynamický rozsah, nižší šum, zvýšení věrnosti barev a snížení nutného výpočetního výkonu.

Dneska je Sony jasně nejinovativnější značkou výrobců fotoaparátů a investice se jim bohatě zúročují. Zda bude mít autonomie výroby, vývoje a prodeje snímačů Sony zásadní vliv i na fotografický průmysl uvidíme, ale vsadil bych na to.

Ve vrcholné podobě polovodičového byznysu je výzkum a vývoj fundamentální. Vyčlenění tohoto segmentu je tedy logickým krokem. Jistě tím dále posílí pozice fotoaparátů Sony a jejich technická řešení nám přinesou nové trendy. V neposlední řadě je pro nás zákazníky pozitivní stálý tlak na cenu skrze stárnutí nedávno nových typů fotoaparátů.