Úvodní stránka » Jak fotografujeme » Jak jsem fotil Pestrou republiku Neustadt

Jak jsem fotil Pestrou republiku Neustadt

Každý rok v červnu mám za úkol udělat nějaké fotografie z pouličního festivalu Bunde Republik Neustadt. Vždycky se na to těším. Letos akce proběhla o tomto víkendu. Drážďanskou čtvrť Neustadt po sjednocení Německa doslova urvali umělci a studenti a přes radikální začátky to je nyní celkem spořádané území. Každoroční Bunde Republik Neustadt je absolutní úlet. Radost pohledět a zúčastnit se.

Po fotografické stránce je to čistá reportážní práce. Řekl bych, že není nouze o náměty, ale je důležité si mezi nimi správně vybrat. Jak známo, fotograf volbou zaznamenaných scén velmi ovlivní pohled budoucího diváka na příslušnou akci, stejně jako novinář ovlivní čtenáře psaným slovem. Já se snažím být objektivní vůči sobě a zaznamenat to, co na mě „dýchá“. Dýchala na mě tolerance, multižánrovost, odpor k násilí, fašismu a také k establishmentu, respektive k německým hodnotám. Bylo vidět, že v Neustadtu žijí lidé různých národností a vyznání. Mě zaujal jeden zvláštní, jasně patrný fenomén: Všude jsou také děti a dospívající mládež, ale vypadají jinak. Coby potomci alternativních rodičů jsou také alternativní. Prostě jsou jinak oblečení a jinak se chovají (lépe), než naše děti.

Ještě se vrátím k té fotografické práci. Jeden válečný fotograf napsal: „Nastav clonu 5.6 na objektivu se širším ohniskem a mačkej.“ Po technické stránce u celkových záběrů to platí. Mám rád detaily lidí a to pak využívám menší hloubku ostrosti pro zdůraznění hlavního motivu, tedy použiji menší clonové číslo. K reportáži tohoto typu si beru jeden objektiv a tím je základní zoom 24-70mm a držím se striktně zásady „když chceš lepší fotky, jdi blíž“, zoomuji nohama. To má mimo jiné výhodu v tom, že jsem v centru děje, ten na mě působí a já se snažím podle toho vybrat záběr. A ještě jedna základní zásada: zaprvé - výraz, zadruhé - světlo.