Úvodní stránka » Aktuality » Jak fotografuji v dešti - deštníky jsou fotogenické

Jak fotografuji v dešti - deštníky jsou fotogenické

Po Prague Pride jsem dělal fotoreportáž pro místní noviny z Most Pride. Bylo to 20. 8 2022 a byla to opravdu deštivá sobota. Takové fotografování v dešti je dost specifické a bez praxe těžko proveditelné tak, aby byly fotografie uspokojivé a fotografická technika nadále použitelná. Pro mě je ještě velkou výzvou specifická atmosféra a jednání lidí při dešti.

Začnu tím, že nemohu souhlasit s různými radami, že je velmi důležité, aby byl fotograf v suchu a teple a tak se mohl soustředit na svoji práci. Byl jsem normálně oblečený a navíc jsem měl jenom žlutou pláštěnku s kapucí, která na hlavě v tom fofru moc nedržela. Mokrý obličej, vlasy a nohy mně nevadily. Mohl jsem se tak identifikovat s těmi, které jsem fotografoval.

Co se týká techniky, tam je to na pováženou. Já mám robustní fotografickou tašku Domke, foťák utěsněný proti vlhkosti a stejně odolný objektiv. To, jestli je fotoaparát utěsněný, poznáte nejlépe, když otevřete dvířka na paměťové karty, kde uvidíte těsnění mezi dvířky a tělem přístroje. Podobné těsnění je pak na objektivu, kde také nedoléhá kov na kov.

Na rozdíl od fotografa je technika více náchylná k poškození, takže její větší odolnost je namístě. Já chráním při reportáži za deště fotoaparát tím, že ho mám zavěšený na krku a schovaný pod pláštěnkou. Když zahlédnu vhodnou scénu, tak dám foťák k oku, vyladím záběr, exponuji a zase ho schovám pod pláštěnku. Pouzdro na fotoaparát se mi neosvědčilo (zkoušel jsem to). Na objektivu mám vždy nasazenou sluneční slonu, která chrání přední člen před kapkami deště. Samozřejmě není možné za deště měnit objektiv (pouze někde pod střechou). Fotoaparát s nasazeným objektivem mám vždy otočen směrem dolů a jenom při expozici je vodorovně. Kapka na předním členu objektivu nevadí samotnému objektivu, ale fotografii, na které se objeví flek. V lepším případě je nutná časově náročná retuš.

Většinou nejsou za deště příliš dobré světelné podmínky na fotografování, ale dá se to změnit na výhodu. Při akční reportáži není „umělecké“ podání kapek tak důležité, nicméně když je to možné, proč ne. Kapku zastaví expoziční čas okolo 1/320 vteřiny a rychlejší (záleží také na vzdálenosti). Při času expozice asi 1/20 vteřiny se kapky zobrazí jako provazce. Časy mezi tím způsobí adekvátní zobrazení deště. Já fotografuji pohybující se lidi, jako v případě této reportáže, časem 1/250 vteřiny, aby nedošlo k jejich pohybové neostrosti. To je pro mě zásadní konstanta na zobrazení kapek deště.

Déšť je vidět nejlépe v protisvětle a také na tmavém pozadí. To však není zásadní pro reportážního fotografa, na rozdíl od krajináře a třeba portrétisty. Pro mě je důležitější zobrazení „mokra“ na lidech, případně nápisech atd. Daleko nejfotogeničtějším prvkem fotografování mnoha lidí v dešti jsou jejich deštníky, často barevné. Tak výrazný prvek vždy vyhledávám ve svých kompozicích, pokud je to možné.

Když se lidé pohybují, gestikulují atd., k tomu prší a je zataženo, není většinou příhodné světlo. Čas expozice 1/250 vteřiny si pak vyžaduje světelný objektiv, nebo v případě požadavku větší hloubky ostrosti, tedy většího zaclonění, vyšší ISO.

Pokud je v záběru i zatažená obloha, je dynamický rozsah scény vysoký. Výhodou je kvalitní, plnoformátový fotoaparát, který to může zvládnout. Když tomu tak není, musí fotograf pomocí korekce expozice určit kompromis mezi oblohou a ostatním, nebo nechat oblohu přepálenou bez kresby. Při dobré expozici se dá leccos dohnat v postprodukci. Já používám Lightroom a Photoshop.

Níže jsem vybral 13 fotografií z Most Pride, i když 4 z nich jsem dělal „pod střechou“. Poslední snímek je svatební a je to taková vysoká škola fotografování v dešti s deštníkem. Plnoformátový Canon. 1/800 vteřiny zastaví kapky a objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 135 mm s clonou f/2 je hodně rozostří. Světlo vše podtrhne a výsledek je pozoruhodný. Pro úplnost musím dodat, že tady mohl fotograf svatebčany v klidu stylizovat, na rozdíl od ostatních fotografií.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14 Svatba déšť I.jpg