Úvodní stránka » Jak fotografujeme » Jak fotografovat ohňostroj

Jak fotografovat ohňostroj

Za dva dny je Silvestr a to je vynikající příležitost pro působivé fotografie ohňostrojů. Je to hodně specifická disciplína. Pokud nebudete dodržovat osvědčená pravidla, snímky budou pravděpodobně nepovedené. Jaká pravidla to jsou? 

Vybavení

Pro fotografování ohňostroje budete potřebovat jakýkoliv fotoaparát, který má manuální nastavení expozice nebo alespoň prioritu času (Tv/S) s možností kompenzace expozice. Výhodou je funkce samospouště, nebo dálková spoušť. Ty uplatníte při fotografování ze stativu, který je druhým důležitým zařízením, pokud chcete mít snímky ohňostroje zvlášť působivé. Čím je stativ bytelnější, tím lépe. Co se týká objektivů, nemusí být extra světelné a uplatníte spíš kratší ohniska.      

Příprava

Ujasněte si expoziční i kompoziční strategii před akcí. Nastavte fotoaparát a vyhlédněte si výhodné místo vůči odpalovačům a také vůči větru, aby později nešel kouř na váš fotoaparát. Berte do úvahy i možné nasvětlené pozadí nebo pouliční lampy a také případné lidi v popředí.

Expozice

Vycházíte z toho, že na černé obloze se teprve objeví hlavní motiv, tedy ohňostroj a to už musíte mít zaostřeno a nastavenou expozici. Takže: U fotoaparátu na stativu vypněte blesk, automatické ostření, stabilizaci obrazu (na objektivu nebo snímači) a zvolte manuální režim nastavení expozice. Expoziční čas nastavte 2 až 10 sec. a clonu 8 až 16, ISO minimální (100). Před ohňostrojem zaostřete autofokusem na něco ve stejné vzdálenosti jako budoucí ohňostroj a přepněte do manuálního ostření. Nic nemůžete zkazit, když zaostříte na nekonečno. Naštěstí kratší ohnisková vzdálenost objektivu, větší vzdálenost ohňostroje a vysoké clonové číslo stanoví velkou hloubku ostrosti.

Delší expoziční čas zajistí, že na fotografii bude mít ohňostroj dlouhé barevné čáry. Krátký čas by ohňostroj zastavil a dráhy letících světel by nebyly vidět. Vzhledem ke správnému jasu světel musíte nastavit adekvátně vysoké clonové číslo. Nejlépe určíte kombinaci clony a času zkouškou na místě a pohledem na displej fotoaparátu se zapnutým zobrazením přepalů. Na druhou stranu zkoušku proveďte jednou nebo dvakrát a pak fotografujte, jinak nic kloudného nevyfotografujete.

Clona F11, čas 7 sec., ISO 100, stativ. Úhlopříčná kompozice.

Pokud nemáte stativ a to je na Silvestra o půlnoci pravděpodobné, platí jiné zásady. Vypněte blesk a automatické zaostřování. Zapněte stabilizaci obrazu, pokud ji váš fotoaparát nabízí. Hodnotu ISO nastavte na snesitelné maximum s ohledem na šum (800 až 12 800 s ohledem na fotoaparát). Režim expozice manuální nebo priorita času. Čas expozice maximální udržitelný v ruce (1/15 až 1/100 sec s ohledem na stáří a konzumaci alkoholu). Clonové číslo co nejnižší s ohledem na hodnotu ISO a expoziční čas tak, aby kombinace zajistila dobrý jas scény. V případě možnosti s ohledem na jas snímku vylepšujte nejkritičtější hodnotu (ISO nebo čas).

Bez stativu neudržíte delší časy expozice, abyste dosáhli efektů čar za světly. Při zastaveném výbuchu se musíte strefit přímo do scény těsně po výbuchu a tak bude zachycena. U režimu priorita času nastavte expoziční čas na udržitelnou hodnotu. Při hodnotě snesitelné ISO se vám clona stanoví automaticky, ale proveďte kompenzaci expozice do minusu. Jak hodně, záleží na konkrétní situaci. V principu měření expozice se snaží zobrazit celou scénu v průměru středně šedou. Když je tedy hodně záblesků, bude kompenzace nižší a naopak. 

Bez stativu, F/3.2, 50 sec., ISO 1250.  

Ve všech případech používejte celoplošnou metodu měření expozice fotoaparátu, i když u manuálního nastavení expozice je to nepodstatné. Poměrový způsob, který je jinak běžný, se v tomto případě nehodí, protože v atypických světelných poměrech je neodhadnutelný.  

K vyvážení bílé použijte automatiku (AWB) a fotografujte v RAW datech (pokud je fotoaparát nabízí). WB nastavíte bezztrátově dodatečně při převodu RAW na JPEG v konvertoru. Navíc můžete ještě  vytáhnout kresbu v některých přepalech.

Fotoaparáty, většinou jednodušší kompakty, nabízejí motivový režim Ohňostroj (fireworks). Pak jej využijte, zejména v případě pouze automatických možností nastavení expozice. Foťák by měl být na stativu, nebo alespoň o něco opřen.

Někdy se povede takový snímek starým kompaktem. Je rozmazaný a přes to pěkný. Dělá to barva, kompozice a právě to rozmazání u siluet. Fotografie působí trochu mimozemsky. F/6.5, 4 sec, ISO 80.

Kompozice

Protože nevíte přesně, kde se na obloze ohňostroj projeví, budou lepší širokoúhlejší záběry. Aby byla světla ohňostroje v kontextu, můžete zakomponovat do záběru vhodné pozadí (dům, most, horizont, lidi atd.). V popředí mohou být také siluety hlav. Dávejte pozor na nežádoucí prvky na scéně, jako jsou sloupy a zejména lampy. Světla lamp mohou pokazit záběr. Nefotografujte jenom z jednoho stanoviště. Měňte místo i úhel záběru.  

F11, 7 sec., ISO 100, stativ.

Závěr

Fotografování ohňostrojů zvládnete na vysoké úrovni, když budete dodržovat výše uvedená pravidla, která jsou logická. Mimochodem, když budete dumat, proč právě tato pravidla, procvičíte si dobře teorii exponometrie. A protože je před Silvestrem tak jedna závěrečná (vlastně dvě): Hodně alkoholu v těle = hodně zvláštní fotografie. Šťastný rok 2017.