Úvodní stránka » Úvahy » Ikonická Leica už jenom pro metrosexuály?

Ikonická Leica už jenom pro metrosexuály?

Dva roky předtím než světoznámá optická společnost z německého Wetzlaru uvedla první fotoaparáty značky Leica na trh, vyrobil mechanik a zakladatel společnosti Ernst Leitz zhruba 25 prototypů. Dodnes se v původním stavu dochovaly jen tři kusy. Soukromý investor z Asie vydražil prototyp fotoaparátu Leica z roku 1923 za rekordních 61 miliónů korun.

To je možné proto, že kinofilmové fotoaparáty Leica jsou opravdovou legendou. Mnoho standardů v podobě unikátních technických i designových řešení zavedla právě Leica. Její dílenské zpracování a odolnost byly pověstné. Je zřejmé, že tyto fotoaparáty nemohly být nikdy levné, ale poměr cena – výkon – kvalita byly vždycky vynikající. To je důvodem, proč si ji vybrali takoví fotoreportéři jako Henri Cartier-Bresson, René Burri, Robert Capa nebo fotograf agentury TASS Jevgenij Chalděj, který prošel s Leicou celou frontu a v roce 1945 zachytil vojáka vztyčujícího sovětskou vlajku na Reichstag. Leicu IIIf měl i můj táta a dodnes mě mrazí, když ji vidím na obrázku.


Přesuňme se do doby digitální. S Leicou fotografuje leda zlatá mládež. Hodí se k VW Brouk, který mimochodem postihl podobný osud. Prostě digitální foťáky Leica jsou designové, marketingově tlačené fotoaparáty za nehorázné ceny. Myslím, že s tím sovětským vojákem v kapse by digileica vydržela jenom k prvnímu stakanu vodky na kuráž před odchodem na frontu.

Kdosi odpol v Leica Boutique na otázku: „Kdo je typickým zákazníkem? Ten, kdo nemá hluboko do kapsy.“ A je to. V roce 2004 byla Leica před krachem. Zachránil ji dědic rakouského papírenského impéria Andreas Kaufmann. V jednom rozhovoru říká, že největší prodeje mají v USA a Číně a že jsou moc levní. Myslím, že fotografové v těch statistikách prodejů nejsou. Možná, že ty drahé fotoaparáty ani nemusí fotografovat. Titanové tělo v koženém pouzdře s červeným kolečkem a nápisem splní očekávání oněch zákazníků v USA a Číně.

Původně jsem chtěl psát článek o dvou novinkách Leica C-Lux a Leica M10 Zagato Edition. Nějak se mi myšlenky odklonily, tak to teď musím trochu napravit.

Prvně jmenovaná je ve všech parametrech shodná s přístrojem Panasonic Lumix TZ200. Jediný parametr je rozdílný a tím je cena 1050 $ a 798 $ (B&H). U nás je to 25 690 Kč a 20 490 Kč. Panasonic a Leica dlouhodobě spolupracují. Snímač má velikost 1" a rozlišení 20 Mpx. Objektiv s přepočteným ohniskem 24–360 mm dosahuje světelnost pouze F3,3–6,4.


Druhým přístrojem je totální úlet v podobě 250 kusů limitované edice fotoaparátu Leica M10, jehož design byl svěřen výrobci luxusních automobilů Zagato. Bude mít speciální stříbrnou verzi objektivu Summilux-M 35 mm F1,4. Parametry jsou stejné jako u M10. Design je Zagato a cena neskutečných 21 600 $ (není to překlep). Nepředpokládal jsem, že u nás bude nabízen za půl mega. Pro pořádek jsem se podíval a hle, v Megapixelu je za 522 990 Kč s dopravou zdarma (to není ironie, ale je to tam napsané).


Na závěr bych chtěl napsat něco pozitivního: Fotoaparáty Leica dělají dobré fotografie, jsou pro mnohé hezké a někomu mohou udělat radost.