Úvodní stránka » Aktuality » Hybridní instantní fotoaparát Fujifilm instax mini LiPlay

Hybridní instantní fotoaparát Fujifilm instax mini LiPlay

Fujifilm oznamuje uvedení hybridního instantního fotoaparátu instax mini LiPlay, který pracuje s instax mini filmem o velikosti kreditní karty. LiPlay je novým přírůstkem do řady instantních fotoaparátů instax, díky nimž si můžete užívat ihned vytištěných fotografií. Tělo fotoaparátu je zatím nejmenší a nejlehčí v celé historii fotoaparátů instax. Fotoaparát je navíc vybaven novými funkcemi. Sound function umožňuje záznam zvuku, který pomocí QR kódu vytištěného na fotografii předá hlasovou zprávu nebo jiný zvukový záznam. Další novou funkcí je Direct print, což je přímý tisk, který umožňuje prostřednictvím fotoaparátu LiPlay tisknout snímky ze smartphonu.

Fujifilm současně oznámil uvedení nového instax mini filmu Confetti a instax Square filmu Star-illumination, který bude k dostání ve dvou designech dodávajících fotografiím kreativní nádech.

Instatní fotoaparát instax byl na trh poprvé uveden v roce 1998. V Japonsku se tyto fotoaparáty Cheki těší značné popularitě už přes 20 let. Dnes se prodávají ve více než 100 zemích po celém světě a počet prodaných instaxů celosvětově dosahuje 45 milionů kusů. Tento typ fotoaparátu si oblíbila především generace, která se narodila do digitálního věku a v období dospívání a rané dospělosti jim sloužil jako komunikační nástroj. Nejenom pro ně je sdílení okamžiků na tištěných fotografiích zábava.

Nový LiPlay je hybridní instantní fotoaparát, který umožňuje prohlížet si fotografie přímo na fotoaparátu díky LCD obrazovce a vybrat si tak snímky, které chcete vytisknout. Pomocí funkce Sound function zaznamenáte až 10 sekund zvukové stopy. Funkce převede audio data do podoby QR kódu, který se vytiskne na fotografii. Zvukový záznam přehrajete po naskenování vytištěného QR kódu smartphonem. Fotografii tak můžete doplnit o popis zachycené scény nebo o zvuk. Fotoaparát disponuje i funkcí Direct Print, která přenáší fotografie zachycené smartphonem do fotoaparátu k tisku. Můžete tak jednoduše LiPlay využít jako tiskárnu a vytisknout snímky zachycené smartphonem na instax film. Fotoaparát disponuje i funkcí Remote Shooting (Dálková spoušť), díky níž snadno vyfotíte skupinovou fotografii. Stačí použít smartphone, kterým aktivujete závěrku, i když budete stát mimo dosah fotoaparátu.

Fotoaparát má štíhlé tělo a stylový design. Tlačítka, kterými se ovládají základní funkce jako spoušť nebo Sound function, jsou snadno dostupná a umožňují tak pohotové ovládání fotoaparátu. Zvláštní pozornost byla věnována textuře povrchu fotoaparátu. Fotoaparát bude dostupný ve třech barvách, každý s jinou povrchovou úpravou.

LiPlay má velmi malý 1/5" CMOS snímač s rozlišením 2560×1920 pixelů. Data se ukládají na microSDHC karty a do vnitřní paměti, kam se vejde 45 snímků. Displej o velikosti 2,7" disponuje rozlišením 230 000 bodů. Na snímky můžete aplikovat rámečky a různé filtry. Objektiv s přepočtenou ohniskovou vzdáleností 28 mm dosahuje díky malému snímači dobré světelnosti F/2. Automatické ostření funguje od 10 cm. Automatická expozice pracuje s expozičními časy 1/8000 až 1/4 vteřiny a hodnotami ISO 100 až 1600. Důležitá je korekce expozice -2EV až +2 EV, která nechává na fotografovi důležité rozhodování nejenom v případech, kdy obecně automatická expozice selhává. Nechybí ani interní blesk s dosahem 1,5 m. Rozměry a hmotnost fotoaparátu: 82.5×122.9×36.7 mm, 255 gramů bez filmu a paměťové karty. Vytištěné snímky mají rozměry 62×46 mm a tisknou se na papír 86×54 mm. Vytištění jednoho snímku trvá 12 vteřin.

Když někomu dáte papírovou fotografii, pocit propojení má jiný rozměr než když pošlete někomu nebo někam snímek v elektronické podobě. Nutnost osobního kontaktu je nenahraditelná. Navíc byť malá fotografie na papíře má naději, že ji někdo najde i za měsíc v šuplíku nebo dokonce za mnoho let někde zastrčenou. To v žádném případě nelze říct o fotografiích v elektronické podobě. Ty jsou někde v cloudu v čoudu už v době jejich uložení a totéž platí při jejich uchování na disku. Také fyzický kontakt s fotografií v papírové podobě nejde nijak nahradit a dovolím si ho přirovnat (poněkud expresivně) k fyzickému sexu v porovnání se sexem „po internetu“.

Od 14. června 2019 bude fotoaparát za 4399 Kč k prodeji. Musím podotknout, že je to od Fujifilmu hodně povedená větev jejich produkce, kde vedle špičkových bezzrcadlovek vyrábějí tyto instantní fotoaparáty. Jejich inovativnost je úctyhodná a logika jejich existence jasná. Narozdíl od mnoha jiných fotoaparátů nižších tříd tato novinka nemusí marně soupeřit s chytrými telefony a naopak je jejich partnerem.