Úvodní stránka » Home » Hvězdy svatební fotografie

Hvězdy svatební fotografie

Prestižní americký magazín portrétní a svatební fotografie Rangefinder  vyhodnotil 30 nových hvězd svatební fotografie světa roku 2015. Odborná komise vybírala z 216 kandidátů, z nichž každý předložil k posouzení 30 svatebních fotografií.    

Tady je třicet vybraných pro rok 2015 s odkazy na jejich stránky

Amanda Marie Schwinghammer
Amber Gress   
Caroline Petters
Chellise Michael + Mike Busse
Chris and Verity Sansom
Danelle Bohane
Dark Roux (Jamie and Heather)
David Matthew Fiser
Forged in the North (Ryan and Heidi Browne)
Free the Bird (Jai Long)
Helene Havard
Hugh Whitaker
Jim Pollard
Joseph West
Joshua Mikhaiel
Katch Silva
The Kitcheners (Dylan and Joanna)
Kristen Marie Parker
Leah Huete
Lisa Jane
Meg Van Kampen
Oli Sansom
Petar Jurica
Samuel Docker
Shari + Mike
Storytellers & Co (Aga and Marcin)
Thierry Joubert
This Modern Love (Tim Millen)
Tomasz Wagner
The Twins (Kelly and Caroline)

Zde je galerie s třiceti nominovanými fotografiemi od každého z třiceti vybraných svatebních fotografů.

Tak jsem prohlédl stránky všech laureátů a mně se nejvíc líbí dílo od Chellise Michael + Mike Busse a pak Joseph West a Forged in the North (Ryan and Heidi Browne). Prvně jmenovaný má civilní neokázalé fotky, druhý klade důraz jednoznačně na světlo a třetí upřednostňují přírodní scenérie, dokonce i panoramatické.  

Obecně bych řekl, že se projevuje odklon od vybroušených kompozic a technicky dokonalých svatebních fotografií s uplatněním retuše. Je to logické. Mnoho mladých lidí prostřednictvím sociálních sítí vidí téměř každý den fotografie z mobilů, které pořizují nebo je sdílejí. Ty postrádají přesné kompozice a technickou dokonalost. Naopak jsou řekněme syrové.  

Fotografie třiceti vybraných fotografů ukazují staré, dobré principy svatební fotografie i nové cesty. U těch starých bych zdůraznil emoce, světlo a příběh. U nových se silně projevuje už zmíněná syrovost, reportážní styl práce, vítězství obsahu nad formou, přírodní scenérie (stromy, lesy, hory), častější černobílé provedení, jakási zádumčivost na úkor bezuzdné radosti. Zajímavé je, že jsem našel soubory svatebních fotografií homosexuálních párů a jejich upřímné emoce, což je u nás stále trochu tabu. Popsané trendy ve svatební fotografii je možné vypozorovat i u lifestylových a fashion časopisů. Myslím, že instagramová generace nepochopí, kdo jsou ty ženy z titulních stránek fashion časopisů. Kdo se přizpůsobí? 

Ze snímků vyhodnocených autorů svatebních fotografií je patrné, že tito fotografové měli mnoho času a prostoru pro svoji práci. V tom jim trochu závidím, protože u nás to není zvykem a mnohokrát jsem se setkal při svatebním fotografování s tím, že všichni už chtěli na oběd a netrpělivě čekali, až se novomanželé dofotografují. Někteří uvedení fotografové dělají určité záběry zjevně mimo obřad. Také je asi důležité, co si svatebčané přejí. Třeba u nás není reportážní styl moc žádaný a zákazníci si vyžadují klasické stylizace.

Na závěr bych uvedl, že svatební fotografie je možná nejobtížnější fotografickou disciplínou. Musíte zachytit všechno, co zachytit máte bez možnosti opravy. Každý nesvatební fotograf, i příležitostný, se dříve nebo později bude muset rozhodnout, zda vyhovět žádosti přátel na svatební fotografování. Nechci do toho zasahovat, ale je to velmi odpovědné rozhodnutí. Hodně vám pomůže inspirace od nejlepších.