Úvodní stránka » Huawei P9 s duálním fotoaparátem, Leica a Jarda Jágr

Huawei P9 s duálním fotoaparátem, Leica a Jarda Jágr

V dnešní době jsou si špičkové telefony podobné jako vejce vejci po stránce parametrů i vzhledu. V tomto směru nelze očekávat žádné revoluce. Neplatí to o fotoaparátu, kde je potenciál pro převratné novinky a uživatelé je očekávají. Poslední revoluční změnu představil čínský Huawei ve svém top modelu Huawei P9.

Smartphone je vybaven dvěma 12Mpx (3968 x 2976) fotoaparáty na zadní straně. První fotoaparát (ten nalevo) se stará o věrné zachycování barev (RGB). Druhý je monochromatický a jeho úkolem je zachytit maximum detailů. Má to opodstatnění? Odpověď zní: ano.

Snímače fotoaparátů zachycují jas a proto „vidí“ černobíle. Aby byly fotografie barevné, je nad snímačem Bayerova maska, což je mozaika barevných filtrů. Každý propouští na příslušný obrazový prvek pouze jeden barevný kanál z RGB (red-green-blue). Obrazový prvek překrytý červeným filtrem měří jas červené složky. Modrou a zelenou složku filtr bez užitku pohltí. Analogické je to s filtrem zeleným a modrým. Snímač tím nezíská barevné vidění, ale protože každý obrazový prvek zachycuje jas jednoho barevného kanálu, může být při zpracování obrazu příslušný signál přiřazen konkrétnímu barevnému kanálu. Barevné pixely obrázku vzniknou tak, že se porovnávají hodnoty ze skupin sousedních prvků snímače a začne se porovnávat další skupina, která se však posune pouze o jednu pozici prvků ve snímači. Proto je počet prvků ve snímači téměř shodný s počtem pixelů obrázku.

Pohled na fotografii z pozice snímače.

Takové geniální řešení má i svoje náklady. Každému pixelu je nutné doplnit chybějící dva barevné kanály interpolací z okolních obrazových prvků. To znamená, že 2/3 barevné informace jsou získány interpolací, tedy odhadem. V důsledku interpolace nemůže být obraz dokonale ostrý. Hlavním nedostatkem je však fakt, že z principu svého fungování Bayerova maska pohltí 2/3 dopadajícího světla.

Data, která se ztratí jako cena za barvy, doplní druhý, monochromatický fotoaparát. Huawei P9 pomocí softwaru zkombinuje barevná data z jednoho fotoaparátu s daty druhého, monochromatického.      

Podstatné parametry fotoaparátů: Snímač Sony IMX286 má velikost obrazového prvku 1,25 µm. Světelnost objektivu ohniskové vzdálenosti 27 mm (po přepočtu) je f/2.2.

A jsme u marketingu Huawei P9. U fotoaparátů na zadní straně telefonu se vyjímá nápis Leica, což je věhlasný, ikonický výrobce fotoaparátů. V televizní reklamě vidíme v souvislosti s Huawei P9 Jaromíra Jágra, který je majitelem hokejového klubu Rytíři Kladno. Sponzorem klubu je Huawei a Jaromír Jágr je tak tváří značky pro český trh. Je to win-win. O kolik se však prodražil telefon díky marketingu? Soudím, že v případě nápisu Leica o dost. První zprávy hovořily o tom, že fotografický modul byl certifikován firmou Leica. Huawei přispěchal s prohlášením: P9 byly společně navrženy  společnostmi Huawei a Leica. Od samého počátku byla společnost Leica zapojena do vývoje. Došlo k významné technologické spolupráci mezi Huawei a Leica včetně optického designu, kvality obrazu, zpracování obrazových dat, optimalizace a mechanické konstrukce modulu kamery a uživatelského rozhraní. Přístroje splňují nejvyšší standardy Leica. Jak hluboká byla spolupráce, vědí jenom oni. Jisté je, že Leica vyrábí full frame systémový kompakt M Monochrom, který pracuje na stejném principu jako monochromatický fotoaparát v popisovaném telefonu.     

V každém případě odborníci hodnotí Huawei P9 jako nového lídra v obrazových výstupech mezi telefony. Nová technologie duálního fotoaparátu řeší i prostorové nároky na fotografický modul v telefonu, kdy je více místa na šířku s neskutečnou hloubkou 7 mm prostoru (objektiv u Huawei P9 nevyčnívá z těla telefonu).